Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 5 kwietnia 2012 r., sygn. II OSK 2399/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Włodzimierz Ryms /spr./ Sędzia NSA Jacek Chlebny Sędzia del. WSA Małgorzata Miron Protokolant Aleksander Jakubowski po rozpoznaniu w dniu 5 kwietnia 2012 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 28 maja 2010 r., sygn. akt II SA/Kr 239/10 w sprawie ze skargi R. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia [...] grudnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie zezwolenia na wyłączenie gruntów z produkcji rolnej 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie na rzecz R. K. kwotę 425 (słownie: czterysta dwadzieścia pięć) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 28 maja 2010 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, po rozpoznaniu skargi R. K., uchylił decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia [...] grudnia

2009 r. oraz utrzymaną nią w mocy decyzję Starosty Krakowskiego z dnia [...] lipca 2009 r. w przedmiocie zezwolenia na wyłączenie gruntów z produkcji rolnej.

W uzasadnieniu wyroku Sąd przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Krakowie decyzją z dnia [...] grudnia

2009 r. utrzymało w mocy decyzję Starosty Krakowskiego z dnia [...] lipca 2009 r. zezwalającą na wyłączenie z produkcji rolnej gruntu o pow. 0,0750 ha, stanowiącego użytek rolny w klasie "RIIIa", wchodzącego w skład nieruchomości oznaczonej jako działki nr [...] i [...] położone w miejscowości B., gmina Z. oraz ustalającą opłatę roczną z tytułu użytkowania tego gruntu na cele nierolnicze. W uzasadnieniu organ wskazał, że skarżący wyłączył z produkcji rolnej bez decyzji, o której mowa w art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz. U. z 2004 r. Nr 121, poz. 1266 ze zm.) grunty rolne przeznaczone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na cele nierolnicze lub nieleśne, co stanowiło podstawę do wydania z urzędu decyzji o wyłączeniu tych gruntów z produkcji rolnej oraz podwyższenia należności z tytułu wyłączenia o 10 %, stosownie do art. 28 powołanej ustawy. Zdaniem organu, skoro z inwentaryzacji powykonawczej budynku usytuowanego na działkach nr [...] i [...] oraz wydanej na podstawie tej inwentaryzacji decyzji Starosty Krakowskiego z dnia [...] listopada 2008 r. orzekającej o wprowadzeniu w operacie ewidencji gruntów zmian użytku wynika, że nastąpiła zmiana użytku z "RIIIa i S/RIIIa" na "B" na działce [...] w zakresie 0,1575 ha, a na działce [...] zmiana użytku "RIIIa i PsV" na "B" w zakresie 0,02 ha, to grunty oznaczone literą "B" podlegają wyłączeniu z produkcji rolnej. Zmiana sposobu użytkowania działki w części przekraczającej powierzchnię objętą zezwoleniami na wyłączenie z produkcji rolnej (decyzje Starosty Krakowskiego z dnia [...] października 2004 r. w przedmiocie zezwolenia na wyłączenie z produkcji rolnej 0,0540 ha powierzchni działki nr [...] oraz 0,0260 ha powierzchni działki [...]), wymagała wydania z urzędu decyzji o wyłączeniu tych gruntów z produkcji rolnej, na podstawie art. 28 ust. 2 ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00