Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 7 marca 2013 r., sygn. II FSK 2887/11

W świetle regulacji zawartej w art. 14 u.p.d.o.p. nie jest możliwe stwierdzenie (zgodne z żądaniem strony), że przychód spółki z tytułu sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu na rzecz korzystającego będzie kształtował się na poziomie ceny ustalonej w umowie zobowiązującej czy przedwstępnej.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Grzegorz Krzymień, Sędzia NSA Małgorzata Wolf-Kalamala (sprawozdawca), Sędzia NSA del. Zbigniew Romała, Protokolant Justyna Nawrocka, po rozpoznaniu w dniu 7 marca 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej B. sp. z o.o. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 10 sierpnia 2011 r. sygn. akt III SA/Wa 14/11 w sprawie ze skargi B. sp. z o.o. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w W. działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 13 września 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 10 sierpnia 2011 r., sygn. akt III SA/Wa 14/11, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę B. Sp. z o.o. z siedzibą w W. (zwanej dalej: "spółką") na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 13 września 2010 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych.

W uzasadnieniu orzeczenia wskazano, że we wniosku z dnia 16 czerwca 2010 r. skarżąca zwróciła się o interpretację indywidualną przepisów prawa podatkowego w sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych. Spółka wyjaśniła, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej polegającej na oddawaniu towarów do używania zawiera m. in. umowy leasingu budynków/budowli oraz umowy dzierżawy gruntu objętego prawem użytkowania wieczystego. Jednocześnie z zawarciem przedmiotowych umów skarżąca zawiera z korzystającym umowę zobowiązującą lub umowę przedwstępną sprzedaży przedmiotu umowy dzierżawy, tj. prawa użytkowania wieczystego gruntu na rzecz korzystającego. Na podstawie tej umowy spółka zobowiązuje się do przeniesienia na rzecz korzystającego prawa użytkowania wieczystego po ustalonej, z uwzględnieniem warunków rynkowych, cenie. Zawarcie umowy zobowiązującej lub przedwstępnej stanowi podstawę by w odpowiedniej księdze wieczystej prowadzonej dla nieruchomości ujawnione zostały roszczenia korzystającego z tego tytułu (roszczenia o nabycie przedmiotowej nieruchomości). Powoduje to uzyskanie przez korzystającego skutecznej ochrony prawnej jego roszczeń, wynikających z umowy zobowiązującej lub umowy przedwstępnej i w praktyce uniemożliwia skarżącej rozporządzenie nieruchomością na rzecz osób trzecich bez zgody korzystającego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00