Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 14 marca 2013 r., sygn. II FSK 1401/11

Świadczenie z tytułu zasiłku chorobowego, wypłacone po śmierci ubezpieczonego na podstawie art. 65 ust. 2 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.) osobom uprawnionym do podjęcia wynagrodzenia lub dochodu ubezpieczonego, stanowi dla tych osób przychód z praw majątkowych na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 7 i art. 18 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.).

Teza urzędowa

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Tomasz Zborzyński (sprawozdawca), Sędziowie NSA Bogusław Dauter, Krzysztof Winiarski, Protokolant Barbara Mróz, po rozpoznaniu w dniu 14 marca 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej J. L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 1 marca 2011 r. sygn. akt I SA/Bk 634/10 w sprawie ze skargi J. L. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w B. działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 22 lipca 2010 r. nr [...], [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od spadków i darowizn oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Sygnatura akt II FSK 1401/11

U z a s a d n i e n i e

Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku oddalił skargę J.L. na indywidualną interpretację Ministra Finansów z dnia 22.07.2010 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od spadków i darowizn.

Stan sprawy Sąd przedstawił w sposób następujący:

We wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego skarżąca podała, że jako jedynej z trojga rodzeństwa, uprawnionej do renty rodzinnej po zmarłej matce, wypłacono jej zasiłek chorobowy za ostatni miesiąc życia matki oraz ekwiwalent za niewykorzystany urlop, uznając, że jest to prawo majątkowe w rozumieniu art. 18 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (obecnie: Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm., dalej: u.p.d.o.f.) i potrącając zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Skarżąca zadała pytanie, czy zasiłek chorobowy po zmarłym stanowi przychód osoby uprawnionej do renty rodzinnej w rozumieniu u.p.d.o.f., czy też wchodzi on w skład masy spadkowej i podlega podatkowi od spadków i darowizn, zajmując stanowisko, że zasiłek chorobowy nie jest prawem majątkowym wynikającym ze stosunku pracy i nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, natomiast wchodzi w skład masy spadkowej po zmarłym i podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Podniosła, że prawo do zasiłku chorobowego wynika z ubezpieczenia społecznego i jest on wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych za pośrednictwem pracodawcy; nie jest więc prawem majątkowym wynikającym ze stosunku pracy. Wynika to także z art. 10 ust. 1 pkt 1 i pkt 9 oraz art. 20 ust. 1 u.p.d.o.f., które to przepisy uznają zasiłek chorobowy za przychód z innych źródeł tylko wtedy, gdy jego beneficjentem jest sam ubezpieczony. Na taką kwalifikację prawną nie wpływa art. 65 ust. 2 ustawy z dnia 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm., dalej: u.ś.p.), który wprowadza obowiązek wypłaty zasiłku niepobranego przez ubezpieczonego osobom uprawnionym do podjęcia jego wynagrodzenia lub dochodu, ponieważ taki zasiłek nadal pozostaje dochodem osoby ubezpieczonej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00