Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 12 grudnia 2013 r., sygn. I FSK 1353/12

Prawo do korekty podatku należnego na podstawie art. 89a u.p.t.u. musi uwzględniać postanowienia postępowania upadłościowego, o ile jego zakres obejmuje wierzytelności objęte korektą.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia NSA Grażyna Jarmasz (sprawozdawca), Sędzia WSA (del.) Izabela Najda - Ossowska, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 28 listopada 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej C. Sp. z o. o. w L. obecnie Syndyka Masy Upadłościowej C. Sp. z o. o. w upadłości likwidacyjnej w L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 31 maja 2012 r., sygn. akt I SA/Po 179/12 w sprawie ze skargi C. Sp. z o. o. w L. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia 5 grudnia 2011 r., nr ... w przedmiocie zaliczenia części zwrotu nadwyżki podatku VAT naliczonego nad należnym na poczet zaległości podatkowych z tytułu podatku od towarów i usług za wrzesień 2008 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Poznaniu, 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w P. na rzecz Syndyka Masy Upadłościowej C. Sp. z o. o. w upadłości likwidacyjnej w L. kwotę 420 (słownie: czterysta dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji

1.1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 31 maja 2012 r., sygn. akt I SA/Po 179/12, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę C. Sp. z o.o. w L. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia 5 grudnia 2011 r. w przedmiocie zaliczenia części zwrotu nadwyżki podatku VAT naliczonego nad należnym na poczet zaległości podatkowych z tytułu podatku od towarów i usług za wrzesień 2008 r.

1.2. Z uzasadnienia zaskarżonego wyroku wynika, że główną kwestią sporną w sprawie jest to, czy zaliczenie zwrotu nadwyżki na poczet zaległości w podatku od towarów i usług za wrzesień 2008 r. jest w ogóle dopuszczalne. Argumentując, że takiej możliwości nie ma, spółka odwołała się do faktu prowadzenia wobec niej od 1 października 2008 r. postępowania upadłościowego (zwanego postępowaniem sauvegarde) przez Sąd Handlowy w M. we Francji (wyrok w sprawie ustalenia i zatwierdzenia planu ochronnego spółki z planem spłat jej wierzytelności został wydany 20 lipca 2009 r.). Spółka podkreśliła, że od 1 października 2008 r. spółkę obejmuje bezwzględny zakaz dokonywania wypłat z tytułu jakichkolwiek należności (także publicznoprawnych) dotyczących okresu przed ogłoszeniem upadłości - zaspokojenie tych należności może nastąpić jedynie w ramach i trybie postępowania upadłościowego, na podstawie przepisów prawa francuskiego. Zdaniem strony zaliczenie zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym na poczet zaległości w podatku VAT za wrzesień 2008 r., jako dotyczących okresu sprzed ogłoszenia upadłości spółki, stanowiłoby rażące naruszenie prawa wspólnotowego i krajowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00