Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 10 stycznia 2014 r., sygn. II FSK 224/12

Nie ma podstaw prawnych, aby wydatek, o którym mowa w art. 36 ust. 4 ustawy o pzp mógł zostać zaliczony do kosztów odpłatnego zbycia nieruchomości, o których mowa w art. 19 ust. 1 u.p.d.o.f. ze względu na treść. art. 22 ust. 6c u.p.d.o.f.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Małgorzata Wolf- Kalamala, (sprawozdawca), Sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska- Nowacka, Sędzia WSA del. Tomasz Zborzyński, Protokolant Jarosław Lubryczyński, po rozpoznaniu w dniu 10 stycznia 2014 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu działającego z upoważnienia Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 26 października 2011 r. sygn. akt I SA/Po 467/11 w sprawie ze skargi S. S. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 9 marca 2011 r. nr ILPB2/415-1380/10-2/WM w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i skargę oddala, 2) zasądza od S. S. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, działającego z upoważnienia Ministra Finansów kwotę 280 (słownie: dwieście osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 26 października 2011 r., sygn. akt I SA/Po 467/11, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w sprawie ze skargi S. S. uchylił interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 9 marca 2011 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.

W uzasadnieniu wyroku Sąd podał, że strona we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wskazała, iż w dniu 6 sierpnia 2007 r. zakupiła wraz z inną osobą fizyczną nieruchomość rolną, która nie była objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Dnia 27 sierpnia 2009 r. rada gminy uchwaliła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego obejmujący przedmiotową nieruchomość, ustalając jednocześnie wysokość opłaty, o której mowa w art. 36 ust. 4 z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717 ze zm.) na 15% (tzw. opłata/renta planistyczna). W dniu 12 lipca 2010 r. wnioskodawca wraz z drugim nabywcą zbyli przedmiotową nieruchomość na rzecz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w związku z czym wnioskodawca był zobowiązany do zapłaty renty planistycznej. Wobec powyższego wnioskodawca zapytał, czy przy obliczaniu podstawy opodatkowania w związku ze zbyciem nieruchomości może on zaliczyć do kosztów odpłatnego zbycia nieruchomości, o których mowa wart. 19 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm., dalej "u.p.d.o.f.") opłatę wskazaną w art. 36 ust. 4 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Przedstawiając swoje stanowisko odnośnie do sformułowanego we wniosku pytania strona stwierdziła, że przedmiotową opłatę może zaliczyć do kosztów odpłatnego zbycia nieruchomości, przez które to pojęcie należy - w ocenie skarżącego - rozumieć wszelkie wydatki obciążające sprzedającego, których poniesienie jest niezbędne aby transakcja mogła dojść do skutku. W ocenie wnioskodawcy, opłata planistyczna ma bezpośredni związek ze sprzedażą nieruchomości, w przypadku bowiem spełnienia warunków wskazanych w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym nie jest możliwa sprzedaż nieruchomości bez uiszczenia tejże opłaty, co więcej - opłata nie jest należna, gdy nie ma miejsca zbycie nieruchomości. Opłata ta jest więc, zdaniem wnioskodawcy, ponoszona w celu osiągnięcia przychodów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00