Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 24 czerwca 2014 r., sygn. II FSK 1900/12

Przepisy Konstytucji RP nie mogą stanowić samodzielnej podstawy rozstrzygnięcia sprawy podatkowej, ta bowiem zapada na podstawie przepisów materialnego prawa podatkowego, po przeprowadzeniu postępowania w oparciu o stosowne przepisy procedury podatkowej. Natomiast normy konstytucyjne - mające ze swej istoty dosyć ogólny charakter - w oparciu o przyjęty przez ustawodawcę system wartości wskazują szczególnie, z tego punktu widzenia, istotne dobra, wymagające ochrony na poziomie Ustawy Zasadniczej. Stąd też formułowanie zarzutów dotyczących naruszenia tej rangi przepisów powinno być szczególne wyważone i starannie uzasadnione.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jerzy Płusa (sprawozdawca), Sędzia NSA Stanisław Bogucki, Sędzia NSA Sławomir Presnarowicz, Protokolant Joanna Bańbura, po rozpoznaniu w dniu 24 czerwca 2014 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej D.N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 28 marca 2012 r. sygn. akt I SA/Gd 1211/11 w sprawie ze skargi E.N. i D.N. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku z dnia 29 lipca 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 1996 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od D.N. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku kwotę 3600 (słownie: trzy tysiące sześćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 28 marca 2012 r., sygn. akt I SA/Gd 1211/11, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę E.N. i D.N. - zwanych dalej "Skarżącymi", na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia 29 lipca 2011 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 1996 r.

W uzasadnieniu zaskarżonego rozstrzygnięcia Sąd pierwszej instancji wskazał, że istota sporu pomiędzy stronami dotyczy oceny, czy transakcje sprzedaży ryb i podrobów przez jednostki rybackie [...] i [...] należące do Skarżącego, na rzecz duńskiej Firmy "J.", niezaewidencjonowane w księdze podatkowej, miały w rzeczywistości miejsce.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00