Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 2 października 2015 r., sygn. II OSK 803/15

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz Sędziowie sędzia NSA Barbara Adamiak sędzia del. NSA Leszek Kiermaszek (spr.) Protokolant starszy asystent sędziego Justyna Żurawska po rozpoznaniu w dniu 2 października 2015 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skarg kasacyjnych A.G. oraz W.G. i E.G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 11 czerwca 2014 r. sygn. akt II SA/Kr 449/14 w sprawie ze skarg A.G. oraz W.G., E.G. i I.G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] stycznia 2014 r. nr [...] w przedmiocie czasowego odebranie psów oddala skargi kasacyjne.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 11 czerwca 2014 r., sygn. akt II SA/Kr 449/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę A.G., a także W.G., E.G. i I.G. (dalej określanych także jako skarżący) na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] stycznia 2014 r., nr [...] w przedmiocie czasowego odebrania psów.

Wyrok wydano w następujących okolicznościach stanu faktycznego i prawnego sprawy.

Dnia 21 grudnia 2012 r. przedstawiciele [...] w asyście Policji odebrali skarżącym 10 psów "w typie rasy briard" (5 psów, 5 suk) z uwagi na zagrożenie zdrowia i życia tych zwierząt, a pismem z dnia 24 grudnia 2012 r. zawiadomili Prezydenta Miasta Krakowa celem podjęcia decyzji w tym przedmiocie.

Dnia 7 stycznia 2013 r. do organu wpłynęło zaświadczenie lekarsko-weterynaryjne wystawione przez lekarza weterynarii, który dnia 22 grudnia 2012 r. przeprowadził badanie odebranych psów. Opisano w nim dokładnie wszystkie psy i stwierdzono zły stan ich utrzymania, zwłaszcza odżywienia. Według niego psy były głodzone, część z nich miały odleżyny, część inne zmiany chorobowe, jedna suka wymagała hospitalizacji. Spostrzeżenia te znajdowały potwierdzenie w dokumentacji fotograficznej miejsca przetrzymywania zwierząt, zgromadzonej przez przedstawicieli organizacji społecznej, która je odebrała. Bezpośrednią przyczyną, dla której organizacja podjęła działania w sprawie było poinformowanie jej o stanie należącej do skarżących suczki o imieniu [...], hospitalizowanej od dnia 4 grudnia 2012 r. w Klinice Weterynaryjnej w K. z powodu niedożywienia. Zwierzę to padło przed nadaniem sprawie dalszego biegu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00