Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 10 czerwca 2016 r., sygn. I FSK 1940/14

Z trwałą zabudową meblową, stanowiącą usługę modernizacji w rozumieniu art. 41 ust. 12 u.p.t.u. mamy do czynienia, gdy połączona jest ona konstrukcyjnie z budynkiem (lokalem) w taki sposób, że demontaż jej może spowodować uszkodzenie jej elementów, czy też substancji budynku lub lokalu.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka - Medek (spr.), Sędzia NSA Roman Wiatrowski, Sędzia NSA Hieronim Sęk, Protokolant Marek Wojtasiewicz, po rozpoznaniu w dniu 10 czerwca 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 30 lipca 2014 r. sygn. akt I SA/Wr 1366/14 w sprawie ze skargi M. B. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 12 lutego 2014 r. nr ... w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Skarga kasacyjna Ministra Finansów dotyczy wyroku z dnia 30 lipca 2014 r., sygn. akt I SA/Wr 1366/14, w którym Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, w sprawie ze skargi M. B., na podstawie art. 146 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.), zwanej dalej "Ppsa", uchylił interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 12 lutego 2014 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego przez Sąd pierwszej instancji stanu sprawy wynikało, że skarżąca wystąpiła do Ministra Finansów z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie właściwej stawki podatku od towarów i usług dla montażu trwałej zabudowy wnękowej. Opisując stan faktyczny skarżąca podała, że montaż komponentów meblowych następuje z wykorzystaniem, w sposób istotny, elementów konstrukcyjnych obiektu budowlanego (lokalu). Finalnie powstaje trwała zabudowa, spełniająca funkcje użytkową. Miejsce instalacji trwałej zabudowy ograniczone jest ścianami wykonanymi z płyty GK, cegły lub betonu. Elementy zabudowy trwałej montowane są do ścian, sufitu, podłogi za pomocą kołków, specjalnie przystosowanych do montażu prętów metalowych, kątowników oraz kołków wypełnionych cementem, jeśli zabudowa wymaga dodatkowego wzmocnienia, specjalnych klejów i wypełnień. Do wykonania zabudowy wykorzystywane są elementy płyt laminowanych, drewnianych, płyt OSB, MDF, konstrukcje stalowe i aluminiowe, które są dostosowywane do rozmiaru wnęk i za pomocą wymienionych elementów łączone na stałe z elementami konstrukcyjnymi budynku (ściany, sufit, podłoga). Sposób zamontowanie zabudowy nie pozwala na jej demontaż bez uszkodzeń. Demontaż wiąże się ze zburzeniem ścian GK, ubytkami w ścianach (zastosowane kołki i wypełnienia betonowe) oraz zniszczeniem elementów zabudowy meblowej, które nie nadają się do powtórnego montażu. Trwała zabudowa jest projektowana indywidualnie do każdego lokalu i wykonywana na wymiar, a następnie montowana w opisany wyżej sposób

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00