Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 17 marca 2016 r., sygn. II OSK 1800/14

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Paweł Miładowski /spr./ Sędziowie: Sędzia NSA Maria Czapska-Górnikiewicz Sędzia WSA del. Paweł Groński Protokolant: starszy asystent sędziego Tomasz Szpojankowski po rozpoznaniu w dniu 17 marca 2016 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej J. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 27 marca 2014 r. sygn. akt II SA/Go 69/14 w sprawie ze skargi J. G. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] grudnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia obowiązku dostarczenia projektu budowlanego zamiennego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 27 marca 2014 r., sygn. akt II SA/Go 69/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim, oddalił skargę J. G. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego, zwanego dalej "WINB", z dnia [...] grudnia 2013 r., nr [...], w przedmiocie nałożenia obowiązku dostarczenia projektu budowlanego zamiennego. W uzasadnieniu wyroku Sąd przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.

W trakcie postępowania Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, zwany dalej "PINB", w Ż. ustalił, że pomiędzy działką nr [...], a działką nr [...] należącą do J. G., położonych w Z. przy ul. [...], znajduje się ogrodzenie z elementów drewnianych, oparte na słupkach stalowych osadzonych w podmurówce. W dalszym toku postępowania organ powziął przypuszczenie, że ogrodzenie to zostało wzniesione na konstrukcji oporowej, która została zrealizowana w warunkach samowoli budowlanej. Następnie organ ten ustalił, że konstrukcja oporowa była przedmiotem projektu budowlanego zamiennego, jednak rzeczywiste wymiary tej konstrukcji nie odpowiadają rozwiązaniom projektowym.

Te ustalenia były podstawą dla organów nadzoru budowlanego prowadzenia postępowania w trybie art. 48 Prawa budowlanego i wydaniu w oparciu o tą podstawę nakazu rozbiórki, co też zakwestionował Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w wyroku o sygn. akt II SA/Go 285/13. W tej sprawie postępowanie powinno toczyć się w trybie art. 50-51 Prawa budowlanego, ponieważ wykonanie muru oporowego nastąpiło z istotnymi odstępstwami od decyzji Prezydenta Miasta Z. z dnia [...] maja 2006 r., nr [...], zatwierdzającej projekt zamienny. Ponadto Sąd wskazał, że kwestia lokalizacji konstrukcji względem obu działek nie ma charakteru sprawy administracyjnej. Zasadnicze znaczenie dla badanej sprawy ma natomiast decyzja o pozwoleniu na budowę i zatwierdzeniu projektu budowlanego zamiennego, która pozwala na wzniesienie muru oporowego na działce nr [...]. Za prawidłowe natomiast uznał Sąd uczynienie adresatem nakładanych obowiązków obecnego właściciela tej działki - J. G.. Wyrok ten stał się prawomocny wobec jego niezaskarżenia przez strony.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00