Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 11 maja 2017 r., sygn. I FSK 819/15

Jeśli strony umowy wspólnie zgodzą się rozwiązać ją przed terminem, wówczas wypłaconą na tej podstawie kwotę należy traktować jak usługę podlegającą VAT.

Gazeta Prawna nr 94/2017

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia NSA Roman Wiatrowski (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Mirella Łent, Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 11 maja 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów (obecnie Szefa Krajowej Administracji Skarbowej) od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 16 grudnia 2014 r. sygn. akt III SA/Gl 1280/14 w sprawie ze skargi Gminy O. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 28 maja 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) oddala skargę, 3) zasądza od Gminy O. na rzecz Szefa Krajowej Administracji Skarbowej kwotę 340 (trzysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrokiem z 16 grudnia 2014 r., III SA/Gl 1280/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uchylił zaskarżoną przez Gminę O. (dalej: wnioskodawca, skarżąca lub gmina) interpretację indywidualną Ministra Finansów z 28 maja 2014 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.

2. Przedstawiając stan faktyczny sprawy Sąd pierwszej instancji wskazał, że we wniosku o wydanie interpretacji gmina przedstawiając stan faktyczny zdarzenia przyszłego wyjaśniła, że miała podpisaną umowę na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych do 30 maja 2015 r. Wykonawca umowy (usługobiorca) pismem z dnia 14 stycznia 2014 r. rozwiązał niniejszą umowę z dniem 17 stycznia 2014 r. Jako przyczynę wcześniejszego rozwiązania umowy wskazał istotną zmianę (wzrost) prognozowanej ilości odpadów komunalnych z gospodarstw domowych na terenie gminy, określonej w umowie (§ 2 ust. 2), która nie była możliwa do przewidzenia przez umawiające się strony. Umowa nie zawierała uregulowań dotyczących możliwości rozwiązania umowy przez wykonawcę usługi, tylko ustalenia co do kar umownych i warunki, kiedy obowiązek jej zapłaty cięży na wykonawcy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00