Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 10 maja 2017 r., sygn. I FSK 1287/15

Wynajem służbowych aut pracownikom, nawet na warunkach rynkowych, przekreśla możliwość odjęcia 100 proc. VAT.

Gazeta Prawna nr 90/2017

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Zirk-Sadowski (sprawozdawca), Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia WSA del. Małgorzata Fita, Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 10 maja 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów (obecnie Szefa Krajowej Administracji Skarbowej) od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 25 lutego 2015 r. sygn. akt I SA/Bd 1141/14 w sprawie ze skargi A. T. Sp. z o.o. w L. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 7 lipca 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) oddala skargę, 3) zasądza od A. T. Sp. z o.o. w L. na rzecz Szefa Krajowej Administracji Skarbowej kwotę 340 (słownie: trzysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Zaskarżonym wyrokiem z 25 lutego 2015 r., I SA/Bd 1141/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy uchylił - na skutek skargi A. T. sp. z o.o. w L. - interpretację indywidualną Ministra Finansów z 7 lipca 2014 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.

2. Jak zauważono w motywach orzeczenia, spółka we wniosku o udzielenie interpretacji przedstawiła stan faktyczny, zgodnie z którym prowadzi działalność gospodarczą, której przedmiotem jest handel samochodami nowymi i używanymi oraz wynajem samochodów osobowych i furgonetek. Nabywane samochody, potwierdzone dokumentem zakupu, są wprowadzane na magazyn firmy jako towar handlowy do dalszej odsprzedaży. Część z nich to samochody osobowe demonstracyjne służące do jazd próbnych (zarejestrowane z możliwością dopuszczenia do jazd w ruchu drogowym), a także samochody osobowe używane (zarejestrowane z możliwością dopuszczenia do jazd w ruchu drogowym). Jako dealer spółka ma obowiązek utrzymywania pojazdów demonstracyjnych, które służą do jazd próbnych, w celu zapewnienia sprzedaży samochodów w działalności gospodarczej. Samochody demonstracyjne są wprowadzane na magazyn firmy jako towar handlowy do dalszej odsprzedaży z uwagi na fakt, że mogą być wykorzystywane w tym charakterze tylko do jednego roku. Podobna sytuacja występuje przy sprzedaży samochodów osobowych używanych - tymi samochodami również odbywają się jazdy próbne. W przypadku udostępnienia pracownikom samochodów demonstracyjnych na cele prywatne, będzie pobierana zapłata ustalona wg cen rynkowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00