Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 31 maja 2017 r., sygn. I FSK 1885/15

Przejazdy z miejsca garażowania czy przechowywania samochodu (czyli miejsca zamieszkania) do siedziby spółki, czy też do klientów spółki, związane są z realizacją celu służbowego, jakim jest dbałość o powierzone mienie skarżącej spółki i mają charakter służbowy, czyli związane są wyłącznie z prowadzoną przez skarżącą spółkę działalnością gospodarczą. Parkowanie samochodu poza siedzibą firmy nie oznacza bowiem, że samochód nie jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Danuta Oleś, Sędzia NSA Ryszard Pęk (spr.), Sędzia WSA (del.) Bożena Dziełak, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 31 maja 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów (obecnie Szefa Krajowej Administracji Skarbowej) od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 18 czerwca 2015 r., sygn. akt I SA/Po 306/15 w sprawie ze skargi N. sp. z o. o. w P na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 16 października 2014 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Wyrok sądu I instancji.

1.1. Zaskarżonym wyrokiem z 18 czerwca 2015 r., sygn. akt I SA/Po 306/15 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu po rozpoznaniu sprawy ze skargi N. Polska Sp. z o.o. w P. (dalej zwana "skarżącą spółką") uchylił interpretację indywidualną Ministra Finansów z 16 października 2014 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług.

2. Wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego.

2.1. We wniosku o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług skarżąca spółka podała, że jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług i prowadzi na polskim rynku działalność gospodarczą, której podstawowym przedmiotem jest m.in. sprzedaż hurtowa oraz detaliczna części i akcesoriów do pojazdów samochodowych. Wyjaśniła, że sprzedaż produktów realizowana jest w głównej mierze (poza sklepem internetowym, realizującym sprzedaż wysyłkową) przez jej pracowników działających w charakterze przedstawicieli handlowych. Są oni odpowiedzialni za realizację planów sprzedażowych w określonym obszarze geograficznym oraz utrzymywanie bezpośrednich relacji z jej klientami (sprzedaż bezpośrednia).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00