Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 2 sierpnia 2017 r., sygn. II FSK 1962/15

Interpretacje podatkowe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Andrzej Jagiełło, Sędzia NSA Beata Cieloch (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Dariusz Skupień, Protokolant Joanna Bańbura, po rozpoznaniu w dniu 2 sierpnia 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, działającego z upoważnienia Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 28 stycznia 2015 r. sygn. akt III SA/Wa 1661/14 w sprawie ze skargi R. R. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 7 marca 2014 r. nr [...] w przedmiocie pozostawienia bez rozpatrzenia wniosku o udzielenie interpretacji indywidualnej 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Szefa Krajowej Administracji Skarbowej na rzecz R. R. kwotę 120 (słownie: sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

I.1. Zaskarżonym wyrokiem z 28 stycznia 2015 r., sygn. akt III SA/Wa 1661/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w sprawie ze skargi R. R. na postanowienie Ministra Finansów z 7 marca 2014 r. nr [...] w przedmiocie pozostawienia bez rozpatrzenia wniosku o udzielenie interpretacji indywidualnej uchylił zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie Ministra Finansów z 12 grudnia 2013 r. nr [...], stwierdził, że uchylone postanowienia nie mogą być wykonane w całości, i zasądził zwrot kosztów postępowania sądowego.

I.2. W uzasadnieniu Sąd ten wskazał, że Skarżący wnosił o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych przekształcenia spółki cywilnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w związku z posiadanym przez wspólnika spółki cywilnej pozwoleniem na działalność na terenie [...] Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Skarżący był wzywany na podstawie art. 169 § 1 w zw. z art. 14h ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) do uzupełnienia wniosku poprzez podanie danych przyszłej spółki z o.o., której utworzenie planuje Skarżący poprzez przekształcenie spółki cywilnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, umożliwiających doręczenie ewentualnej zmiany interpretacji dokonanej w trybie art. 14e Ordynacji podatkowej w terminie 7 dni pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia. Wezwanie skutecznie doręczono Skarżącemu 2 grudnia 2013 r., a zatem termin wyznaczony do uzupełnienia braków upłynął 9 grudnia 2013 r. We wskazanym terminie Skarżący nie uzupełnił wymienionych w wezwaniu braków formalnych wniosku. W związku z powyższym organ podatkowy postanowieniem z 12 grudnia 2013 r. pozostawił wniosek bez rozpatrzenia. Skarżący bowiem co prawda odpowiedział na wezwanie, ale w swym piśmie nie zawarł informacji, do podania których został wezwany. Skarżący wskazał jedynie, że na obecnym etapie nie może przedstawić danych spółki z o.o., ponieważ spółka ta powstanie dopiero z chwilą wpisu do rejestru.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00