Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 26 czerwca 2018 r., sygn. II FSK 1722/16

Wymiana udziałów jest neutralna podatkowo i nie ma podstaw do ograniczania tej neutralności tylko do przypadków nabywania udziałów od jednego wspólnika.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Wolf- Kalamala, Sędziowie: NSA Bogusław Dauter, WSA del. Agnieszka Krawczyk (sprawozdawca), Protokolant Szymon Mackiewicz, po rozpoznaniu w dniu 26 czerwca 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy działającego z upoważnienia Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 8 marca 2016 r. sygn. akt I SA/Gd 1796/15 w sprawie ze skargi L[...] sp. z o.o. z siedzibą w [...] na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 3 sierpnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych

1) oddala skargę kasacyjną,

2) zasądza od Szefa Krajowej Administracji Skarbowej na rzecz L[...] sp. z o.o. z siedzibą w [...] kwotę 120 (sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 8 marca 2016 r. sygn. akt I SA/Gd 1796/15 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku uwzględnił skargę L[...] sp.z o.o. z siedzibą w [...] (dalej: skarżąca) i uchylił interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 3 sierpnia 2015 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych.

Z uzasadnienia wyroku sądu pierwszej instancji wynika, że wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym planującym utworzenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością a także planującą w przyszłości objąć udziały w nowo powstałej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, a także planującą w przyszłości objąć udziały w nowopowstałej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, która będzie miała siedzibę na terytorium Polski - w [...] (dalej: Spółka Nabywająca). Spółka Nabywająca otrzyma w drodze aportu udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością mającej siedzibę w Polsce (dalej: Spółka Nabywana). Będą to udziały, których nabycie zapewni Spółce Nabywającej bezwzględną większość praw głosów w Spółce Nabywanej. W związku z aportem dojdzie do podwyższenia kapitału zakładowego oraz emisji udziałów przez Spółkę Nabywającą, które obejmą wspólnicy wnoszący aportem udziały w Spółce Nabywanej. Wspólnikami wnoszącymi aportem udziały będą dwie osoby fizyczne (dalej: wspólnicy). Każdy ze wspólników wniesie aportem z drugim wspólnikiem posiadane udziały w Spółce Nabywanej, z tym że udziały posiadane osobno przez każdego ze wspólników dają mniej niż 50% praw głosów. Zatem na podstawie jednej uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego Spółka Nabywająca otrzyma w drodze dwóch aportów od dwóch wspólników udziały, których nabycie zapewni łącznie udziały Spółki Nabywanej dające bezwzględną większość praw głosów. Jak opisano w zdarzeniu przyszłym, dojdzie do dwóch transakcji nabycia udziałów, tj. dwóch aportów od dwóch wspólników, przy czym planuje się, że transakcje te nastąpią równocześnie - jednego dnia, w wykonaniu jednej uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego Spółki Nabywającej. Możliwe jest jednak, że z przyczyn praktycznych nie każdy ze wspólników będzie mógł stawić się u notariusza równocześnie z pozostałymi, wówczas aporty wniesione byłyby w różnych dniach, lecz nie dłużej niż w okresie 6 miesięcy od podjęcia uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego Spółki Nabywającej i wniesieniu pierwszego aportu. Po podjęciu uchwały o podwyższaniu kapitału zakładowego w Spółce Nabywającej, każdy ze wspólników zawrze umowę ze Spółką Nabywającą (tzw. umowę aportową) o przeniesieniu własności udziałów spółki nabywanej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00