Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 9 lipca 2019 r., sygn. II FSK 2693/17

Urządzenie budowlane w rozumieniu art. 3 pkt 9 Prawa budowlanego z natury swej pozostaje w związku funkcjonalnym z określonym obiektem budowlanym (budowlą), w stosunku do którego spełnia funkcję służebną, umożliwiającą prawidłowe użytkowanie tego obiektu. Jednak w przypadku, kiedy to, co miało spełniać funkcję urządzenia budowlanego staje się samo w sobie obiektem o funkcji dominującej, ważniejszym niż obiekt budowlany, w stosunku do którego miało zapewniać możliwość jego użytkowania zgodnie z jego przeznaczeniem, można mieć wątpliwości, czy jest to dalej urządzenie budowlane w rozumieniu art. 3 pkt 9 Prawa budowlanego.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jan Grzęda, Sędzia NSA Stanisław Bogucki, Sędzia WSA (del.) Agnieszka Krawczyk (sprawozdawca), Protokolant Paweł Koluch, po rozpoznaniu w dniu 9 lipca 2019 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej "C." S.A. z siedzibą w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 13 lutego 2017 r., sygn. akt I SA/Wr 1029/16 w sprawie ze skargi "C." S.A. z siedzibą w S. na interpretację indywidualną Burmistrza S. z dnia 6 maja 2016 r., nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) uchyla w całości interpretację indywidualną Burmistrza S. z dnia 6 maja 2016 r., nr [...], 3) zasądza od Burmistrza S. na rzecz "C." S.A. z siedzibą w S. kwotę 760 (słownie: siedemset sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 13 lutego 2017 r. sygn. akt I SA/Wr 1029/16 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę C. S.A. z siedzibą w S. (dalej: skarżąca) na interpretację indywidualną Burmistrza S. z dnia 6 maja 2016 r. w przedmiocie podatku od nieruchomości w zakresie zasad opodatkowania obiektów (z wyłączeniem budynków) infrastruktury ośrodka narciarskiego.

We wniosku o udzielenie interpretacji indywidualnej wnioskodawca przedstawił następujący stan faktyczny. Skarżąca prowadzi działalność gospodarczą polegającą na prowadzeniu i obsłudze ośrodka narciarskiego. W związku z tym jest właścicielem infrastruktury narciarskiej pozwalającej na uprawianie sportów zimowych. Infrastrukturę ośrodka narciarskiego stanowi: - dwuosobowa kolej linowa o długości 1.367 m, -czteroosobowa kolej linowa HI o długości 1.100 m, -siedem wyciągów narciarskich talerzykowych o łącznej długości ponad 2,3 km, -zjeżdżalnia grawitacyjna. Kolej linowa krzesełkowa składa się z: 1. Budynków (rodzaj 102 Klasyfikacji Środków Trwałych) - stacja dolna i stacja górna, 2. Budowli (rodzaj 290 KŚT) - podpory, fundamenty, 3. Urządzeń technicznych (rodzaj 641 KŚT) - koło napędowe wraz z konstrukcją, koło zwrotne wraz z konstrukcją, baterie krążków trasowych, lina nośno - napędowa, układ napędowy oraz układ sterowania i bezpieczeństwa, urządzenia napinające, silnik, silnik awaryjny, urządzenia holujące (krzesła). Wyciąg narciarski składa się z: 1. Budynków (rodzaj 102 Klasyfikacji Środków Trwałych) - stacja dolna i stacja górna 2. Budowli (rodzaj 290 KŚT) - podpory, fundamenty, 3. Urządzeń technicznych (rodzaj 641 KŚT) - koło napędowe wraz z konstrukcją, koło zwrotne wraz z konstrukcją, krążki trasowe, lina nośno - napędowa, układ napędowy oraz układ sterowania i bezpieczeństwa, układ napinający, silnik, urządzenia holujące (talerzyki). Zjeżdżalnia grawitacyjna składa się z: 1. Budynki (rodzaj 102 Klasyfikacji Środków Trwałych) - stacja dolna, 2. Budowle (rodzaj 290 KŚT) - fundamenty, 3. Urządzeń technicznych (rodzaj 641 KŚT) - koła napędowe, urządzenia napinające, konstrukcje wsporcze, lina holująca, urządzenia kotwiące (kotwy), urządzenia holujące (wózki). Wymienione w punktach 1 i 2 budynki i budowle powstały w wyniku prac budowlanych prowadzonych przy wykorzystaniu wyrobów budowlanych. Podlegają one nadzorowi budowlanemu. Z kolei urządzenia techniczne, wymienione w punktach nr 3, stanowią odrębną kategorię części kolei linowych, wyciągów, zjeżdżalni grawitacyjnej. Części te są częściami czysto mechanicznymi i ruchomymi. Jako urządzenia techniczne są one w całości możliwe do demontażu. Urządzenia te bez uszczerbku dla budowli można wymieniać na inne, zamieniać, zmieniać ich parametry techniczne, wymontowywać i zastępować innymi urządzeniami bez zmiany całości użytkowej kolei, wyciągu, zjeżdżalni grawitacyjnej, która pozostaje ta sama. Urządzenia te nie powstają w wyniku robót budowlanych, podlegają także innemu reżimowi prawnemu, tj. przepisom o dozorze technicznym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00