Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 19 lutego 2021 r., sygn. I FSK 539/19

Podatek od towarów i usług

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Rudowski (sprawozdawca), Sędzia NSA Bartosz Wojciechowski, Sędzia WSA del. Dominik Mączyński, , po rozpoznaniu w dniu 19 lutego 2021 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 10 stycznia 2019 r. sygn. akt I SA/Go 475/18 w sprawie ze skargi Gminy L. na indywidualną interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 3 września 2018 r. nr 0112-KDIL2-3.4012.325.2018.2.EZ w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Wyrokiem z 10 stycznia 2019 r., I SA/Go 475/18, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wlkp., po rozpoznaniu skargi Gminy L. (dalej: "strona", "skarżąca", "gmina"), uchylił interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 3 września 2018 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.

2. Jak wskazano w uzasadnieniu wyroku, istota sporu w rozpoznawanej sprawie dotyczy tego, czy odpłatne świadczenia w zakresie wyżywienia uczniów i nauczycieli należy traktować jako podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług prowadzenie działalności gospodarczej przez gminę, czy też jako wykonywanie czynności statutowych wyłączone z opodatkowania na podstawie art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2017 r., poz. 1221 ze zm., dalej: "u.p.t.u.").

Zdaniem skarżącej, nie jest ona z tego tytułu podatnikiem z uwagi na treść art. 15 ust. 6 u.p.t.u., według organu natomiast gmina działa w tym zakresie jako podatnik w rozumieniu art. 15 ust. 1 u.p.t.u.

Uchylając zaskarżoną interpretację indywidualną sąd pierwszej instancji zgodził się ze stanowiskiem strony, że w przypadku pobierania opłat za wyżywienie dzieci uczęszczających do szkoły w wysokości tzw. wsadu do kotła czynność ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Pobieranie przez gminę przedmiotowych opłat należy uznać za wykonanie władztwa publicznego w zakresie realizacji zadań związanych z edukacją publiczną. W zaskarżonym wyroku nie podzielono natomiast stanowiska gminy o tym, iż nie jest ona podatnikiem również w przypadku odpłatnej usługi wyżywienia nauczycieli. W ocenie sądu pierwszej instancji, usługi nie wiążą się bowiem ściśle z realizowaniem przez gminę zadań publicznych związanych z edukacją uczniów. Z uwagi na fakt, że we wniosku o udzielenie interpretacji nie wyodrębniono kwestii dotyczącej wyżywienia nauczycieli jako odrębnego pytania, lecz została ona ujęta łącznie z kwestią wyżywienia dzieci w szkole, sąd pierwszej instancji na podstawie art. 146 § 1 p.p.s.a., uchylił zaskarżoną interpretację w całości (pełny tekst uzasadnienia orzeczenia dostępny jest w Centralnej Bazie Orzeczeń Sądów Administracyjnych, http://orzeczenia.nsa.gov.pl/, dalej: "CBOSA").

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00