Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 27 stycznia 2023 r., sygn. I FSK 2028/19

Interpretacje podatkowe

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Izabela Najda-Ossowska, Sędzia NSA Marek Olejnik, Sędzia WSA (del.) Agnieszka Jakimowicz (spr.), , po rozpoznaniu w dniu 27 stycznia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 9 kwietnia 2019 r. sygn. akt III SA/Wa 1790/18 w sprawie ze skargi M. sp. k. w W. (obecnie I. sp. z o.o. sp. k. w W.) na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 8 maja 2018 r. nr 0114-KDIP4.4012.140.2018.2.MP w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz I. sp. z o.o. sp. k. w W. kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 9 kwietnia 2019 r., sygn. akt III SA/Wa 1790/18 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu skargi M. sp. z o.o. A. sp. k. z siedzibą w W. (obecnie Instytut A. sp. z o.o. sp. k. w W.), uchylił interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 8 maja 2018 r. o nr 0114-KDIP4.4012.140.2018.2.MP w przedmiocie podatku od towarów i usług i zasądził na rzecz skarżącej spółki zwrot kosztów postępowania sądowego.

Z uzasadnienia powyższego orzeczenia wynika, że w ramach wniosku o udzielenie indywidualnej interpretacji skarżąca spółka wskazała, że zawarła z podmiotem krajowym (zwanym dalej Liderem) umowę partnerstwa (zwaną dalej Umową). Przedmiotem Umowy jest uregulowanie wzajemnych praw i obowiązków stron w ramach partnerstwa mającego na celu realizację projektu pn. "Wsparcie rozwojowe przedsiębiorstw subregionu [...]". Zgodnie z § 4 Umowy do obowiązków spółki należy m.in. wspólne zarządzanie Projektem wraz z Liderem, rekrutacja MSP do Projektu, mobilne doradztwo, refundacja kosztów związanych z realizacją usług rozwojowych dla pracowników MŚP, monitoring realizacji usług rozwojowych, wsparcie Lidera w realizacji powierzonych mu zadań, zapewnienie sprawnej komunikacji z Liderem, zapewnienie prawidłowości operacji finansowych, pozyskiwanie, gromadzenie i archiwizację dokumentacji związanej z realizacją zadań partnerstwa, gromadzenie informacji o uczestnikach Projektu oraz przekazywanie ich do Lidera, informowanie Lidera o problemach powstałych przy realizacji Projektu, prowadzenie rejestru udzielanej w ramach partnerstwa pomocy publicznej. Z § 8 Umowy wynika, że środki finansowe przekazywane spółce przez Lidera stanowią finansowanie kosztów ponoszonych przez spółkę w związku z wykonaniem zadań określonych w Umowie, a nie świadczenie usług na rzecz Lidera. W ramach Projektu spółka nie świadczy na rzecz podmiotów uczestniczących w Projekcie usług, ani nie dokonuje na ich rzecz dostaw towarów. Powyższy projekt ma być dofinansowany ze środków Unii Europejskiej. Środki finansowe przekazywane spółce przez Lidera stanowią zwrot kosztów ponoszonych przez spółkę w związku z wykonaniem zadań określonych w umowie partnerstwa. Wartość przekazanych środków ustalona została w umowie. Na pokrycie kosztów bezpośrednich spółka otrzymuje nie więcej niż 6.761.400 zł. Strony dodatkowo uzgodniły podział środków finansowych (dofinansowania) przeznaczonych na koszty pośrednie w wysokości 14.351.700 zł, w proporcjach dla Lidera 70% i 30% dla spółki w odniesieniu do wartości kosztów bezpośrednich na realizację zadań Projektu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00