Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 7 czerwca 2023 r., sygn. II FSK 3004/20

Przychód uzyskany z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze jest zaliczany do źródła przychodów, określonego w art. 10 ust. 1 pkt 6 Ustawy o PIT, chyba że stanowi element majątku wprowadzony do majątku związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej przez osobę fizyczną. Kluczowe znaczenie ma tutaj wola właściciela - jeśli nieruchomość jest częścią masy majątkowej przedsiębiorstwa, przychód z niej jest przypisywany do działalności gospodarczej. W przeciwnym wypadku, przychód taki traktowany jest jako pochodzący z najmu lub dzierżawy. Okoliczność, że nieruchomość w przeszłości stanowiła składnik majątku przedsiębiorstwa nie ma wpływu na aktualne przypisanie źródła przychodu.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Tomasz Zborzyński (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Beata Cieloch Sędzia NSA Jan Grzęda Protokolant Adrianna Siniarska po rozpoznaniu w dniu 7 czerwca 2023 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej W. D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 11 grudnia 2019 r. sygn. akt III SA/Wa 762/19 w sprawie ze skargi W. D. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 29 stycznia 2019 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1. uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 29 stycznia 2019 r. nr [...] w całości, 3. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz W. D. kwotę 1137 (słownie: jeden tysiąc sto trzydzieści siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę W. D. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Stan sprawy Sąd przedstawił w sposób następujący:

We wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego skarżący wskazał, że prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, pozostaje we wspólności majątkowej z żoną, która nie prowadzi działalności gospodarczej i wraz z żoną jest współwłaścicielem zabudowanej nieruchomości gruntowej. Nieruchomość ta została wprowadzona do ewidencji środków trwałych przedsiębiorstwa skarżącego, który wybudował na niej budynki gospodarcze - salon samochodowy, warsztat samochodowy oraz stację kontroli pojazdów wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną oraz dokonywał ich amortyzacji. Nieruchomość tę – z wyłączeniem stacji kontroli pojazdów – wydzierżawił spółce kapitałowej powiązanej z nim osobowo i podatek dochodowy od uzyskiwanych z tego tytułu dochodów rozliczał w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, z zastosowaniem opodatkowania liniowego w stawce 19%. Obecnie zamierza wykreślić nieruchomość z ewidencji środków trwałych przedsiębiorstwa i zaprzestać jej amortyzowania oraz nadal wydzierżawiać ją spółce kapitałowej, ale już jako osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej; działalność tę będzie jednak nadal prowadził w zakresie stacji kontroli pojazdów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00