Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 15 czerwca 2023 r., sygn. III FSK 1124/22

Posiadanie nieruchomości przez przedsiębiorcę nie jest wystarczającym warunkiem do uznania jej za związaną z prowadzeniem działalności gospodarczej. Do stwierdzenia takiego związku, oprócz posiadania nieruchomości, wymagane jest jej faktyczne lub potencjalne wykorzystanie w prowadzonej działalności gospodarczej. Ocena takiego związku powinna uwzględniać status podatnika i charakter jego działalności gospodarczej.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący – Sędzia NSA Jolanta Sokołowska, Sędzia NSA Wojciech Stachurski, Sędzia WSA (del.) Mirella Łent (sprawozdawca), Protokolant Anna Iwaszkiewicz, po rozpoznaniu w dniu 15 czerwca 2023 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej P. S.A. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 8 czerwca 2022 r. sygn. akt I SA/Op 577/21 w sprawie ze skargi P. S.A. z siedzibą w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu z dnia 11 października 2021 r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2016 r. oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 8 czerwca 2022 r. sygn. akt I SA/Op 577/21 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu oddalił skargę P. S.A. w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu z dnia 11 października 2021 r. utrzymującą w mocy decyzję Burmistrza N. z 17 czerwca 2021 r. określającej skarżącej zobowiązanie z tytułu podatku od nieruchomości za 2016 r. w kwocie 439.114 zł.

WSA wskazał, że w sprawie zaistniały dwie zasadnicze kwestie sporne dotyczące gruntów po zlikwidowanych liniach kolejowych, sklasyfikowanych w ewidencji gruntów jako tereny kolejowe (Tk). Po pierwsze, czy podlegały one opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości jak za grunty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej (tak uznały organy). Po drugie, czy podlegały one wyłączeniu z opodatkowania w części w jakiej funkcjonalnie były: ogólnie dostępnymi ulicami (drogami) leżącymi w ciągu dróg publicznych oraz drogami dojazdowymi do przyległych użytków rolnych. Organy przyjęły, że grunty po zlikwidowanych liniach kolejowych, sklasyfikowane w ewidencji gruntów jako tereny kolejowe (oznaczone symbolem Tk), nie podlegają wyłączeniu z opodatkowania, o którym mowa w art. 2 ust. 3 pkt 4 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2014 r. poz. 849 ze zm., dalej: u.p.o.l.), albowiem na gruntach tych nie są zlokalizowane drogi publiczne. W ocenie Sądu I instancji, stanowisko organów wyrażone w zaskarżonej decyzji należało uznać za prawidłowe. Sąd zgodził się również z organami, że posiadane przez Spółkę grunty pod zlikwidowanymi liniami kolejowymi są związane z prowadzeniem przez Spółkę działalności gospodarczej. Wyrok wraz z uzasadnieniem dostępny jest w Centralnej Bazie Orzeczeń Sądów Administracyjnych (http://orzeczenia.nsa.gov.pl, dalej w skrócie CBOSA).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00