Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 3 czerwca 1998 r. sygn. I PKN 164/98

Jeżeli w chwili rozwiązania umowy o pracę na podstawie art. 52 w związku z art. 177 § 1 KP pracodawca i zarząd zakładowej organizacji związkowej nie wiedzą o ciąży zwolnionej pracownicy, gdyż nie złożyła ona świadectwa lekarskiego (art. 185 § 1 KP), to zgoda zakładowej organizacji związkowej może być skutecznie wyrażona po rozwiązaniu umowy o pracę, nie później jednak niż do chwili wydania orzeczenia w przedmiocie przywrócenia do pracy lub odszkodowania.

Przewodniczący SSN: Andrzej Kijowski

Sędziowie SN: Adam Józefowicz (sprawozdawca), Walerian Sanetra

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 3 czerwca 1998 r. sprawy z powództwa Anny K. przeciwko Rejonowemu Urzędowi Poczty w T. o przywrócenie do pracy, na skutek kasacji powódki od wyroku Sądu Wojewódzkiego -Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Tarnobrzegu z dnia 30 grudnia 1997 r. [...]

oddalił kasację.

Uzasadnienie

Powódka Anna K. wystąpiła z powództwem przeciwko Rejonowemu Urzędowi Poczty w T. o przywrócenie do pracy.

Sąd Rejonowy-Sąd Pracy w Sandomierzu wyrokiem z dnia 8 października 1997 r. [...] oddalił powództwo. Sąd ustalił, że powódka Anna K. była zatrudniona od 15 lipca 1988 r. na stanowisku doręczyciela w Urzędzie Pocztowym w O. W dniach 5-17 czerwca 1997 r. w tej placówce inspektorzy kontroli prowadzili kompleksową kontrolę, w wyniku której stwierdzili, że 3 czerwca 1997 r. powódka potwierdziła na przekazie pocztowym odbiór świadczenia rentowego dla Jana P., podpisując przekaz jego imieniem i nazwiskiem. Powódka doręczyła pieniądze w następnym dniu. W dniu 4 czerwca 1997 r. powódka doręczyła przekazy pieniężne Stanisławowi B. i Danieli K., przy czym odbiór pieniędzy na przekazie pocztowym potwierdziła inna osoba zamieszkująca z wyżej wymienioną- Dorota M. Nastąpiło to w ten sposób, że na blankietach przekazów wpisała imiona i nazwiska adresatów w obecności powódki i adresatów. W dniu 26 czerwca 1997 r. powódka otrzymała pismo pracodawcy o rozwiązaniu z nią umowy o pracę z dniem 27 czerwca 1997 r. bez zachowania okresu wypowiedzenia z powodu „sfałszowania podpisu adresata na przekazie emerytalnym oraz nieprawidłowego doręczenia sum przekazów”. Jako podstawę pracodawca wskazał art. 52 § 1 KP. Pozwany dopełnił obowiązku konsultacji zamiaru rozwiązania z powódką umowy o pracę, wysyłając w dniu 18 czerwca 1997 r. pismo zawiadamiające związek zawodowy o zamiarze rozwiązania z powódką umowy o pracę bez wypowiedzenia ze wskazaniem powyższych uchybień. Zakładowa organizacja związkowa nie zgłosiła zastrzeżeń w 3 dniowym terminie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00