Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Układ zbiorowy jako źródło prawa pracy

Wyrok SN z dnia 18 czerwca 2002 r. sygn. I PKN 419/01

Pracodawca, wprowadzając świadczenie nieprzewidziane przepisami prawa pracy, może ukształtować jego zbieg z innymi świadczeniami wynikającymi z układu zbiorowego pracy lub z przepisów prawa pracy. Postanowienia aktu zakładowego o zbiegu świadczeń stanowią element układu warunkującego prawo do świadczenia, a jego moc prawna podlega ocenie z punktu widzenia zgodności z art. 9 k.p. oraz przepisami Kodeksu pracy o zakazie dyskryminacji.

Przewodniczący SSN Andrzej Kijowski

Sędziowie SSN: Zbigniew Myszka, Herbert Szurgacz (sprawozdawca)

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 czerwca 2002 r. sprawy z powództwa Janiny S. przeciwko Telekomunikacji Polskiej Spółki Akcyjnej - Obszarowi Telekomunikacji w O. o odprawę pieniężną na skutek kasacji powódki od wyroku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z dnia 14 lutego 2001 r. [...]

oddalił kasację.

Uzasadnienie

Powódka Janina S. wniosła o zasądzenie od Telekomunikacji Polskiej S.A. Zakład Telekomunikacji w O. kwoty 21.636 zł tytułem odpraw emerytalnych należnych jej na podstawie § 61 ponadzakładowego układu zbiorowego pracy oraz uchwały 73 i 88 Zarządu Telekomunikacji Polskiej S.A.

Sąd Okręgowy w Opolu wyrokiem z dnia 29 września 2000 r. oddalił powództwo i zasądził na rzecz Telekomunikacji kwotę 1.500 zł tytułem zwrotu kosztów procesu. Sąd Okręgowy ustalił, że powódka zatrudniona była u strony pozwanej od 1 października 1982 r. do 31 grudnia 1999 r., z tym, że w okresie od 1 czerwca 1996 r. do 30 czerwca 1999 r. na stanowisku kierownika wieloosobowego stanowiska pracy, a od 1 lipca 1999 r. do 31 grudnia 1999 r. na stanowisku radcy w RT K.-K. Łączny staż pracy powódki wynosił 40 lat. Plan ekonomiczno-finansowy TP S.A. na 1999 r. zakładał zmniejszenie stanu zatrudnienia w skali całej spółki i Zakład Telekomunikacji w O. przyjął odpowiednio zmniejszenie etatów w Rejonie Telekomunikacji K.-K. do 173,5 w 1999 r. i 149,5 w 2000 r. Realizując założenia planu ekonomiczno-finansowego dyrektor Rejonu Telekomunikacji K.-K. przyjął zasadę, iż w pierwszej kolejności zwalniane będą osoby, które mogą przejść na emeryturę. Dyrektor Rejonu poinformował o tym powódkę, która zgodziła się na odejście z pracy i 10 czerwca 1999 r. złożyła pismo z prośbą o rozwiązanie umowy o pracę z dniem 31 grudnia 1999 r. na mocy porozumienia stron z przyczyn dotyczących zakładu pracy. W tym samym dniu złożyła drugie pismo wnosząc o rozwiązanie stosunku pracy w związku z likwidacją stanowiska pracy z przyczyn technologicznych (wprowadzenie systemu komputerowego) z zachowaniem uprawnień wynikających z § 55 ponadzakładowego układu zbiorowego pracy, a także uchwały 88/99 Zarządu TP S.A.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00