Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 11 stycznia 2006 r. sygn. II UK 51/05

Dokonanie czynności prawnej dla osiągnięcia skutków, jakie ustawa z nią wiąże nie ma na celu obejścia prawa (art. 58 § 1 k.c).

Przewodniczący SSN Krystyna Bednarczyk (sprawozdawca) Sędziowie SN: Beata Gudowska, Roman Kuczyński

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 stycznia 2006 r. sprawy z wniosku Kamili R.-L, Anny B.-L. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych-Oddziałowi w G. o ubezpieczenie społeczne, na skutek kasacji Kamili R.-L. od wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 27 maja 2004 r. [...]

uchylił zaskarżony wyrok i sprawę przekazał Sądowi Apelacyjnemu w Gdańsku do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 28 czerwca 2002 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych-Oddział w G. stwierdził, że wnioskodawczyni Anna B.-L. nie podlega ubezpieczeniu społecznemu od dnia 15 listopada 2001 r., gdyż zgłoszenie jej do ubezpieczenia jako pracownika przez pracodawczynię Kamilę R.-L. było fikcyjne.

Odwołanie wnioskodawczyni i zainteresowanej zostało oddalone wyrokiem Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Toruniu z dnia 31 stycznia 2003 r. [...]. Sąd ustalił, że w dniu 15 listopada 2001 r. prowadząca solarium Kamila R.- Ł. zawarła z wnioskodawczynią umowę o pracę początkowo na okres próbny do 15 grudnia 2001 r., a następnie od 16 grudnia 2001 r. na czas określony do 31 grudnia 2004 r. Wnioskodawczyni została zatrudniona w pełnym wymiarze czasu pracy z wynagrodzeniem 920 zł miesięcznie. Solarium było czynne w dni powszednie od 10-tej do 20-tej (krócej w soboty i niedziele) i wnioskodawczyni pracowała przy obsłudze solarium na zmianę z drugą pracownicą z tym, że dla wypełnienia godzin pracy ustalonych dla pełnego wymiaru czasu pracy obie pracownice obsługiwały wspólnie solarium przez 2-3 godziny. Początkowo solarium prowadziła sama właścicielka z mężem, a pracownicę zatrudniła po zajściu w ciążę i urodzeniu dziecka w lutym 2001 r. Pracownica ta w listopadzie 2001 r. uprzedziła pracodawczynię o zamiarze zmiany miejsca pracy i w związku z tym została zatrudniona wnioskodawczyni. Od 4 stycznia 2002 r. wnioskodawczyni stała się niezdolna do pracy z powodu zagrożonej ciąży. Ze zwolnień lekarskich korzystała do dnia porodu, to jest do 27 czerwca 2002 r. Za czas niezdolności do pracy do dnia 7 lutego 2002 r. otrzymała wynagrodzenie od pracodawczyni, a następnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał jej zasiłek chorobowy. Od marca 2002 r. właścicielka solarium powróciła do pracy i zatrudniała jedną pracownicę w połowie wymiaru czasu pracy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00