Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Uchwała składu 7 sędziów SN z 9 grudnia 2010 r., sygn. II PZP 6/10

Sąd Najwyższy w składzie: Prezes SN Walerian Sanetra (przewodniczący) SSN Bogusław Cudowski SSN Kazimierz Jaśkowski (sprawozdawca, uzasadnienie) SSN Roman Kuczyński SSN Małgorzata Wrębiakowska-Marzec (sprawozdawca) SSN Jolanta Strusińska-Żukowska SSN Józef Iwulski Protokolant Wojciech Ostaszewski z udziałem Prokuratora Prokuratury Generalnej Jana Szewczyka

w sprawie z powództwa Ogólnopolskiego Akademickiego Związku Zawodowego w Warszawie działającego na rzecz Arkadiusza D. przeciwko Politechnice W. w W. o wynagrodzenie i odszkodowanie, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 9 grudnia 2010 r., zagadnienia prawnego przekazanego postanowieniem Sądu Najwyższego z dnia 26 maja 2010 r., sygn. akt II PZ 16/10, do rozpoznania przez skład siedmiu sędziów Sądu Najwyższego:

„czy w świetle art. 462 k.p.c. związek zawodowy może wytoczyć powództwo na rzecz pracownika lub wstąpić do postępowania w każdym jego stadium w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych bez zgody tego pracownika ?”

podjął uchwałę:

W sprawach z zakresu prawa pracy związek zawodowy nie może wytoczyć powództwa na rzecz pracownika ani wstąpić do postępowania bez jego zgody (art. 462 w związku z art. 61 k.p.c.). Członkostwo w związku zawodowym lub podjęcie się przez ten związek obrony praw i interesów pracownika na jego wniosek (art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych, jednolity tekst: Dz.U. z 2001 r. Nr 79, poz. 854 ze zm.) oznacza zgodę pracownika, chyba że sprzeciwi się on czynnościom procesowym związku zawodowego.

Uzasadnienie

1. Sąd Najwyższy w składzie zwykłym postanowieniem z dnia 26 maja 2010 r., II PZ 16/10, wydanym w sprawie z powództwa Ogólnopolskiego Akademickiego Związku Zawodowego w Warszawie na rzecz Arkadiusza D. przeciwko Politechnice W. w W. o wynagrodzenie i odszkodowanie przedstawił na podstawie art. 39817 § 1 w związku z art. 3941 § 3 k.p.c. powiększonemu składowi Sądu Najwyższego do rozstrzygnięcia następujące zagadnienie prawne: czy w świetle art. 462 k.p.c. związek zawodowy może wytoczyć powództwo na rzecz pracownika lub wstąpić do postępowania w każdym jego stadium w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych bez zgody tego pracownika ?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00