Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 4 listopada 2010 r., sygn. II PK 108/10

Zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy nie oznacza w ogólności zakazu wykonywania tego samego rodzaju aktywności zawodowej, jak u byłego pracodawcy, związanej z wyuczonym zawodem, a jedynie zakaz wykorzystywania jej w procesie wytworzenia takich dóbr i usług, które stanowią przedmiot działalności tego pracodawcy lub dóbr i usług podobnych (substytucyjnych).

 

Przewodniczący SSN Romualda Spyt (sprawozdawca), Sędziowie SN: Zbigniew Korzeniowski, Zbigniew Myszka.

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 4 listopada 2010 r. sprawy z powództwa Jarosława P. przeciwko S.P. Spółce z o.o. w K. o odszkodowanie z tytułu zakazu konkurencji, na skutek skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych we Włocławku z dnia 9 grudnia 2009 r. [...]

uchylił zaskarżony wyrok w pkt II, III i IV i sprawę w tym zakresie przekazał Sądowi Okręgowemu-Sądowi Pracy i Ubezpieczeń Społecznych we Włocławku do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych we Włocławku wyrokiem z dnia 5 czerwca 2009 r. częściowo uwzględnił powództwo Jarosława P. wniesione przeciwko pozwanej S.P. Spółce z o.o. w L.K. i zasądził na jego rzecz kwotę 22.405,04 zł wraz z ustawowymi odsetkami.

Sąd Rejonowy ustalił następujący stan faktyczny. Powód Jarosław P. był pracownikiem pozwanej S.P. Spółki z o.o. w K. począwszy od 21 marca 2005 r., zatrudnionym początkowo na stanowisku elektronika, automatyka, a następnie kierownika działu konstrukcyjnego w pełnym wymiarze czasu pracy, z zakresem obowiązków obejmujących projektowanie i budowę oraz naprawę i modernizację maszyn i urządzeń według wytycznych pracodawcy, kierowanie działem konstrukcyjnym, zastępstwo i doraźną pomoc w pracy działu utrzymania ruchu. W punkcie 7 umowy o pracę strony zamieściły klauzulę konkurencyjną obejmującą okres 24 miesięcy od dnia ustania stosunku pracy powoda. Strony ustaliły w niej, że powód nie może konkurować z pracodawcą w jakiejkolwiek formie bezpośrednio lub pośrednio ani też wspierać, udzielać porad lub informacji jakimkolwiek osobom lub podmiotom pozostającym w konkurencji do S. Strony uzgodniły ponadto, że najpóźniej w dniu ustania zatrudnienia powoda pracodawca będzie uprawniony do podjęcia decyzji dotyczącej zastosowania klauzuli o zakazie konkurencji oraz do określenia czasu jej obowiązywania. Tytułem rekompensaty za powstrzymywanie się powoda od działalności konkurencyjnej ustalone zostało wynagrodzenie w wysokości 25% ostatniego wynagrodzenia miesięcznego brutto przez okres obowiązywania klauzuli.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00