Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Uchwała SN z dnia 20 stycznia 2011 r., sygn. III UZP 2/10

Sąd Najwyższy w składzie :

SSN Andrzej Wróbel (przewodniczący)

SSN Halina Kiryło

SSN Roman Kuczyński (sprawozdawca)

Protokolant Anna Gryżniewska

w sprawie z wniosku Andrzeja K. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w R. o wysokość potrąceń, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 20 stycznia 2011 r., zagadnienia prawnego przekazanego postanowieniem Sądu Apelacyjnego w R. z dnia 13 października 2010 r., sygn. akt III AUa 498/10,

"czy w razie zbiegu u jednej osoby prawa do emerytury - przyznanej na zasadach ogólnych i renty - przyznanej w trybie art.82 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. 2009.153.1227 - z zm.) , kwotę wolną od egzekucji i potrąceń należy ustalić od jednego - wyższego świadczenia, czy od sumy emerytury i renty wyjątkowej - wypłacanej z emeryturą, czy też oddzielnie - dla każdego z tych świadczeń ?"

podjął uchwałę:

W razie zbiegu prawa do emerytury przyznanej na podstawie art. 29 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (jednolity tekst: Dz.U. z 2009 r. Nr 153 poz. 1227 ze zm.) i renty przyznanej przez Prezesa Rady Ministrów w trybie art. 82 ust. 1 tej ustawy, kwotę wolną od egzekucji i potrąceń należy ustalać oddzielnie dla każdego z tych świadczeń.

Uzasadnienie

Sąd Apelacyjny - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w R. przy rozpatrywaniu apelacji Andrzeja K. od wyroku Sądy Okręgowego w R. przedstawił Sądowi Najwyższemu pytanie prawne następującej treści: „czy w razie zbiegu u jednej osoby prawa do emerytury - przyznanej na zasadach ogólnych i renty - przyznanej w trybie art. 82 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. 2009.153.1227 - z zm. ), kwotę wolną od egzekucji i potrąceń należy ustalić od jednego - wyższego świadczenia, czy od sumy emerytury i renty wyjątkowej - wypłacanej z emeryturą, czy też oddzielnie - dla każdego z tych świadczeń ?".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00