Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 26 stycznia 2011 r., sygn. IV CSK 274/10

1. Unormowanie w prawie autorskim umów mających za przedmiot prawa autorskie nie eliminuje stosowania przepisów kodeksu cywilnego, w tym jego części szczególnej. Nie jest więc wykluczone zawieranie umów innych, aniżeli przewidziane w prawie autorskim umowy o przeniesienie autorskich praw majątkowych albo umowy o korzystanie z utworu (licencyjne), przy uwzględnieniu specyfiki praw autorskich. Nie ma też więc podstaw do wyłączenia - z zasady - dopuszczalności ustanowienia dzierżawy na prawach autorskich, oczywiście przy spełnieniu przesłanek określonych w art. 709 k.c..

2. Opracowanie, aby stało się przedmiotem prawa autorskiego, musi wykazywać własne cechy twórcze, a zakwalifikowanie wystawy fotografii jako utworu zależnego wzbudza istotne trudności.

 

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Mirosława Wysocka (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Marian Kocon

SSN Iwona Koper

Protokolant Katarzyna Jóskowiak

w sprawie z powództwa Grzegorza F.

przeciwko Jerzemu C.

o zapłatę,

po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 26 stycznia 2011 r.,

skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Apelacyjnego w G. z dnia 30 grudnia 2009 r.,

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu w G. do ponownego rozpoznania, pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Okręgowy w G. wyrokiem z dnia 10 czerwca 2009 r. uwzględnił powództwa Grzegorza F. przeciwko Jerzemu C. w dwóch sprawach połączonych do łącznego rozpoznania oraz rozstrzygnięcia, zasądzając kwoty 183 000 oraz 128 100 zł z odsetkami.

Sąd ustalił, że powód prowadzi pod nazwą „A.” działalność gospodarczą, której przedmiotem jest między innymi organizacja targów i wystaw oraz że pozwany prowadzi pod nazwą „P.” działalność gospodarczą obejmującą między innymi organizację imprez kulturalnych i rozrywkowych. Powód i pozwany są profesjonalistami z dużym doświadczeniem przy organizacji i produkcji tego rodzaju przedsięwzięć, przez wiele lat ze sobą współpracowali.

W dniu 30 czerwca 1999 r. pomiędzy Agencją Kontakt (powodem) i Działem Fotograficznym dziennika O. z siedzibą w Watykanie została zawarta umowa, w której postanowiono, że ten ostatni dostarczy odpłatnie zdjęcia na wystawę poświęconą pontyfikatowi Ojca Świętego Jana Pawła II, zatytułowaną „P.” oraz stwierdzono, że na terenie wystawy będzie używane logo Działu Fotograficznego tego dziennika, właściciela praw do prezentowanych zdjęć. W umowie zastrzeżono, że „wszystkie zdjęcia są objęte prawem autorskim i użycza się ich wyłącznie do celów niniejszej wystawy” oraz że umowa nie obejmuje praw dotyczących ich użycia do innych celów (publikacji, reklamy, upominków). Sąd Okręgowy stwierdził, że na podstawie tej umowy powód uzyskał uprawnienie do wykorzystania fotogramów na wystawie dotyczącej pontyfikatu Jana Pawła II, przy czym z umowy nie wynika, by było to uprawnienie tylko do jednorazowej wystawy. Według Sądu, pojęcie „wystawy” było w niej użyte w znaczeniu zorganizowanej całości będącej przedmiotem kolejnych ekspozycji. Na podstawie umowy powód zorganizował wystawę zdjęć w pięciu miastach.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00