Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 3 lutego 2021 r., sygn. I PSKP 3/21

Dane wrażliwe (w tym dane dotyczące stanu zdrowia) podlegają szczególnej ochronie prawa. Muszą istnieć szczególne powody domagania się od pracownika (oczekiwania od niego) ujawnienia informacji na temat stanu jego zdrowia.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Katarzyna Gonera (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Halina Kiryło

SSN Piotr Prusinowski

w sprawie z powództwa J. K. przeciwko Niepublicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej Z. Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w B. o odszkodowanie, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 3 lutego 2021 r., skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w B. z dnia 20 września 2018 r., sygn. akt VI Pa (...),

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu w B. do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.
 

Uzasadnienie

Powódka J. K. domagała się w pozwie uznania dokonanego jej wypowiedzenia umowy o pracę za bezskuteczne, a po upływie okresu wypowiedzenia przywrócenia jej do pracy na poprzednich warunkach w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Z. spółce z o.o. w B. oraz zasądzenia na jej rzecz wynagrodzenia za okres pozostawania bez pracy. W toku procesu zmieniła żądanie i domagała się ostatecznie zasądzenia na jej rzecz odszkodowania w wysokości 3-miesięcznego wynagrodzenia w miejsce przywrócenia do pracy.

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Z. spółka z o.o. w B. wniósł o oddalenie powództwa w całości, twierdząc, że wypowiedzenie powódce umowy o pracę było uzasadnione i zgodne z prawem.

Sąd Rejonowy w B., wyrokiem z 9 kwietnia 2018 r., oddalił powództwo i orzekł o kosztach procesu i kosztach sądowych.

Sąd pierwszej instancji ustalił, że powódka J. K. pracowała na stanowisku pielęgniarki od 1995 r. Początkowo do 2004 r. w B. Zespole Leczniczo-Rehabilitacyjnym, a następnie do 31 maja 2015 r. w B. Pogotowiu Ratunkowym. Następnie została zatrudniona w pozwanym Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Z. spółce z o.o. w B. na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony od 1 czerwca 2015 r., w pełnym wymiarze czasu pracy, na stanowisku pielęgniarki środowiskowo-rodzinnej. Powódka została dopuszczona do pracy u pozwanego na podstawie zaświadczenia o zdolności do pracy wystawionego w związku z jej zatrudnieniem u poprzedniego pracodawcy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00