Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 16 kwietnia 2010 r., sygn. KIO/UZP 501/10

1) Zamawiający kształtując opis sposobu spełnienia warunków udziału w postępowaniu zobowiązany jest do określenia opisu tak aby był on jednoznaczny, skonstruowany w sposób zrozumiały i wyczerpujący. To w treści warunku Zamawiający decyduje o tym, czy wykazane zrealizowane zamówienia dla wykazania spełnienia warunku doświadczenia można łączyć, czy też nie. Możliwość łączenia w celu wykazania spełnienia warunku udziału w postępowaniu poszczególnych, pojedynczych zamówień (zrealizowanych w ramach pojedynczych umów), czy też brak takiej możliwości nie stanowi żadnej generalnej zasady, jest jedynie uzależniona od opisanego przez Zamawiającego sposobu spełnienia warunku udziału w postępowaniu.

2) Prowadząc postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu ograniczonego Zamawiający zobowiązany jest do zamieszczenia opisu sposobu oceny spełnienia warunków udziału w postępowaniu, zgodnie z art. 22 ust. 3 ustawy w Ogłoszeniu o zamówieniu. Opis sposobu spełnienia warunków udziału w postępowaniu sporządzony zgodnie z regulacją art. 22 ust.4 ustawy musi być związany z przedmiotem zamówienia oraz proporcjonalny do przedmiotu zamówienia. Powyższe jednoznacznie wskazuje, że Zamawiający nie ma możliwości określenia wymagań w zakresie danego warunku w sposób nadmierny lub abstrakcyjny, nie powiązany z przedmiotem jaki pragnie pozyskać i jaki jest przedmiotem zamówienia.

3) Wykonawcy biorący udział w postępowaniu, składający oferty mają prawo oczekiwać, że złożone przez nich oferty, oświadczenia i dokumenty zostaną ocenione wyłącznie na podstawie wymagań zawartych w Ogłoszeniu o zamówieniu. Prowadzi to do wniosku, iż w wyniku akceptacji przez wykonawców postanowień Ogłoszenia o zamówieniu obowiązkiem Zamawiającego jest dokonanie oceny jedynie na podstawie sformułowanych w tym Ogłoszeniu o zamówieniu żądań. Obowiązek przestrzegania postanowień zawartych w Ogłoszeniu o zamówieniu jest nie tylko wyrazem formalizmu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, stanowi również realizację zasady uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców wynikającą z art. 7 ust. 1 Pzp.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00