Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 22.10.2003, sygn. PD-415/27/AG/03, Pierwszy Urząd Skarbowy w Tarnowie, sygn. PD-415/27/AG/03

Międzynarodowy transport ciężarowy - usługi a możliwość zaliczenia w koszty diet za podróż służbową ?

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na pismo z dnia 22.09.2003 r, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informuje:

Wydatki związane ze służbowymi wyjazdami właścicieli firmy zarówno w kraju jak i za granicą, zaliczyć można do kosztów uzyskania przychodów na zasadach określonych w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) pod warunkiem ich udokumentowania, jeżeli zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów i nie zostały wyszczególnione jako nie stanowiące takich kosztów.Zgodnie z ww. art. 22 ust. 1 ustawy podatkowej, kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.Stosownie do wymogów art. 23 ust. 1 pkt. 52 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie uważa się za koszt uzyskania przychodów wartości diet z tyt. podróży służbowych osób, prowadzących działalność gospodarczą i osób z nimi współpracujących w części przekraczającej wysokość diet przysługujących pracownikom, określoną w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra.Te przepisy zawarte są w rozporządzeniach Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 roku:- w sprawie wysokości oraz warunków ustalenia należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz. U. Nr 236, poz. 1990) oraz- w sprawie wysokości oraz warunków ustalenia należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00