Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 12.08.2004, sygn. PP/442/228/04, Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze, sygn. PP/442/228/04

Jaką stawką winny być opodatkowane usługi:1. organizowania wycieczek,2. wynajmu lokali krótkotrwałego zakwaterowania?

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Podgórze, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na zapytanie z dnia 30.06.2004 r. (data wpływu do tut. Urzędu 02.07.2004 r.), uzupełnione pismem z dnia 02.08.2004 r. (data wpływu do tut. Urzędu 03.08.2004 r.)w sprawie:
opodatkowania usług organizowania wycieczek
opodatkowania usług wynajmu lokali krótkotrwałego zakwaterowania
wyjaśnia.

ad.1.W swoim piśmie Firma podaje, że zamierza świadczyć usługi w zakresie wycieczek z kompleksowym programem imprez. Do organizowania wycieczek zamierza w całości wykorzystywać obcy majątek np. środek transportu. Wycieczki organizowane byłyby wyłącznie naterenie Polski.Ustawa z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535) wprowadziła przepisy tzw. szczególnych procedur przy świadczeniu usług turystyki. Szczegółowe uregulowania w tym zakresie zawarte są w art. 119 ustawy. Usługi te, co do zasady, opodatkowane są stawką podstawową w wysokości 22%.Stosownie do ww. uregulowań art. 119, ogólną zasadą jest, że podstawą opodatkowania przy wykonywaniu usług turystyki jest kwota marży pomniejszona o kwotę podatku należnego.Przez marżę rozumie się różnicę między kwotą należności, którą ma zapłacić nabywca usługi, a ceną nabycia przez podatnika towarów i usług od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty.Przez usługi dla bezpośredniej korzyści turysty należy rozumieć usługi stanowiące składnik świadczonej usługi turystyki, a w szczególności transport, zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie.Podstawę opodatkowania stanowi zatem w tych przypadkach jedynie marża uzyskana przez Firmę, a nie cała wartość wykonanej przez nią usługi turystycznej. Jeżeli przy organizacji imprezy turystycznej Firma nabywa usługi od innych podmiotów np. transport, podstawę opodatkowania tej usługi stanowi różnica pomiędzy ceną uzyskaną przez Firmę od nabywców usługi tzn. turystów a kosztami jej zorganizowania, na które składać się będą nabyte usługi obce. Tak wyliczona różnica, tj. marża zawiera w sobie podatek należny od tej usługi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00