Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 14.06.2004, sygn. 1MUS-1471/DP/423/128/2004/SG, Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie, sygn. 1MUS-1471/DP/423/128/2004/SG

Pytanie Banku dotyczy momentu ustalenia kosztów uzyskania przychodów związanych z transakcją polegającą na objęciu przez Bank akcji w spółce, wyemitowanych przez dłużnika w zamian za uprzednio powstałą wierzytelność Banku do spółki.

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137 poz. 926 z późn. zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika przedstawionej w piśmie z dnia 17 maja 2004r.Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że Bank udzielił na zlecenie klienta (spółki) akredytywy dokumentowej. Jej podstawową funkcją było zapewnienie, że po złożeniu przez dostawcę, na rzecz którego udzielona jest akredytywa, odpowiednich dokumentów (tj. potwierdzających spełnienie świadczenia, z tytułu którego należy się zapłata), kwota wynikająca z akredytywy, a uzasadniona złożonymi dokumentami, zostanie zapłacona. Poprzez udzielenie akredytywy na zlecenie klienta Bank zobowiązał się do zapłacenia należności wynikającej z dokumentów, nawet jeżeli zleceniodawca akredytywy kwoty tej nie zapłaci. W przypadku dokonania zapłaty przez Bank należności, o której mowa w umowie, klient będący zleceniodawcą akredytywy jest zobowiązany do jej zwrócenia.W związku z tym, że spółka nie zapłaciła zobowiązania dostawcy, płatności dokonał Bank. Z tego więc tytułu powstała należność (wierzytelność) pieniężna Banku od spółki.W ostateczności Bank powziął decyzję o wniesieniu tej wierzytelności do spółki w zamian za objęcie akcji, przy czym, jak wynika z treści zapytania, wartość wierzytelności (kwota zapłacona dostawcy w związku z udzieloną akredytywą) jest równa wartości nominalnej obejmowanych akcji.W związku z powyższym pytanie Banku dotyczy momentu ustalenia kosztów uzyskania przychodów związanych z transakcją polegającą na objęciu przez Bank akcji w spółce wyemitowanych przez dłużnika w zamian za uprzednio powstałą wierzytelność Banku do spółki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00