Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 20.10.2004, sygn. PBB2-415/467/04, Urząd Skarbowy w Mysłowicach, sygn. PBB2-415/467/04

Ad. 1.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że wspólnicy spółki jawnej nabyli na własność jako osoby fizyczne samochody ciężarowe. Przedmiotowe samochody zamierzają użyczyć nieodpłatnie spółce, której są wspólnikami.

W związku z powyższym zapytanie dotyczy kwestii przychodu spółki z tytułu otrzymania nieodpłatnego świadczenia.

Na wstępie przytoczyć należy treść art. 8 ust. 1 ww. ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.), zgodnie z którym podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie dochodów uzyskiwanych z działalności prowadzonej przez spółkę osobową są wspólnicy spółki. Zatem, jeżeli wspólnik spółki osobowej wykonuje świadczenia na rzecz tej spółki, to z podatkowego punktu widzenia jest to świadczenie "dla siebie samego" w takim zakresie, w jakim "przychody i koszty spółki osobowej" stanowią jego przychody i jego koszty. Jeżeli więc takie świadczenia są nieodpłatne, to u takiego wspólnika nie wystąpi przychód ani koszt. Jednocześnie, w takim przypadku, nie będzie można mówić o uzyskania ani przez spółkę osobową, ani przez jego wspólnika przychodu "z tytułu otrzymanych nieodpłatnych świadczeń", bowiem spółka nie jest podatnikiem podatku dochodowego, a wspólnik - w sensie podatkowym - "świadczył samemu sobie".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00