Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 16.08.2004, sygn. PI/005-1127/04/CIP/01, Izba Skarbowa w Gdańsku, sygn. PI/005-1127/04/CIP/01

Podatnik zwraca się następującymi pytaniami:1. Czy w opisanym stanie faktycznym przemieszenie towarów nie będzie wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów? Podatnik uważa, że nie.2. Czy po raz drugi otrzymaną zapłatę za fakturę należy opodatkować podatkiem od towarów i usług? Podatnik uważa, że nie.3. Czy wystawić faktury częściowe na jakiekolwiek przedpłaty od kontrahentów z Unii Europejskiej? Jaką stawkę VAT należy stosować? Zdaniem Podatnika - 0%.4. Czy w przypadku przedpłaty powyżej 50% od kontrahenta spoza UE (art.19 ust.12 ustawy) należy naliczać VAT, gdy wywóz towaru następuje w okresie krótszym niż 6 miesięcy od otrzymania przedpłaty? Jaką stawkę VAT należy stosować? Zdaniem Podatnika stawkę 0%, a zabezpieczenie zwrotu winno być dokonane tylko w przypadku nadwyżki podatku należnego nad naliczonym.5. Jak prawidłowo dokumentować wydanie próbek przy ilościowo-wartościowej ewidencji zapasów? Zdaniem Podatnika wystarczy dokument RW.6. Jaką stawkę VAT należy zastosować do kosztów transportu towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy? Koszty transportu zostały ujęte obok wartości towarów w odrębnej pozycji faktury (refakturowanie; transport świadczy firma transportowa). Obciążenie zagranicznego klienta z tyt. transportu z reguły przewyższa wartość płaconą firmie transportowej (liczy się również nasza praca włożona w organizację). Zdaniem podatnika koszty transportu zwiększają wartość sprzedawanego towaru i dlatego można zastosować stawkę 0% również do transportu.

Pytanie podatnika

Stan faktyczny

Podatnik w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje transakcji wewnątrzwspólnotowych m.in. wykonuje usługi na majątku ruchomym z Finlandii (naprawa stojaków). Po wykonaniu naprawy, stojaki dostarczane są do Włoch a następnie (po załadowaniu na nie towarów) wracają do Finlandii, przy czym przekroczony zostaje 30-dniowy termin powrotnego wywozu stojaków do Finlandii, którego dotrzymanie jest warunkiem wyłączenia przywozu tych stojaków z definicji wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Przy dokonywaniu transakcji wewnątrzwspólnotowych zdarza się, że podatnik otrzymuje powtórną zapłatę za już zapłaconą fakturę, otrzymuje przedpłaty, ponosi koszty transportu towarów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00