Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 05.08.2004, sygn. TP/443-134/04, Urząd Skarbowy Poznań-Jeżyce, sygn. TP/443-134/04

W jaki sposób należy opodatkować czynności w zakresie usług księgowych i tłumaczeń tekstów ekonomicznych na rzecz kontrahenta z kraju członkowskiego UE ?

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.Jednakże nie wszystkie usługi świadczone odpłatnie przez podatnika podatku VAT w kraju podlegają opodatkowaniu u usługodawcy podatkiem VAT. Powyższe dotyczy m.in. usług księgowych oraz tłumaczeń wykonywanych na rzecz podmiotów unijnych spoza Polski.W przypadku bowiem, gdy usługi rachunkowo - księgowe oraz tłumaczeń są świadczone przez podatnika podatku VAT na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę, miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania (por. art. 27 ust.3 pkt 2 i art. 27 ust. 4 pkt 3).Powyższe oznacza, że usługi o których mowa w art. 27 ust. 4 pkt 3 nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, tym samym nie są wykazywane w deklaracji dla podatku od towarów i usług VAT-7.Podatnicy świadczący ww. usługi nie należą do kategorii podatników zobowiązanych do rejestracji jako podatnicy VAT-UE. Wynika to z treści art. 97 ustawy o podatku od towarów i usług, który stanowi, że do posługiwania się numerem NIP UE zobowiązane są podmioty dokonujące:1) wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub2) wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub3) nabywające usługi, o których mowa w art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7 ustawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00