Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 06.09.2004, sygn. PP I 443/2043/176z/MH/04, Dolnośląski Urząd Skarbowy, sygn. PP I 443/2043/176z/MH/04

Wątpliwości podatnika dotyczą stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535):1. prawidłowego rozliczenia podatku należnego z tytułu zakupu od podatników z krajów Unii Europejskiej samochodów używanych, głownie ciągników siodłowych, których część podatnik przeznacza na własne potrzeby zaś pozostałe odsprzedaje dalej.2. zasadności opodatkowania dotacji.

Pytanie podatnika

Ad 1. Spółka zgodnie z art. 103 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) w ciągu 14 dni od daty powstania obowiązku podatkowego nalicza i odprowadza na rachunek urzędu skarbowego podatek, a w przypadku kiedy środek transportu jest wykorzystywany na własne potrzeby - jako środek trwały - występuje do naczelnika urzędu skarbowego o wydanie zaświadczenia niezbędnego w celu zarejestrowania pojazdu. Podatnik wskazał, iż spotkał się z inną interpretacją art. 103 ust. 4 ustawy zgodnie, z którą podmiot, który sprowadza samochody z Unii Europejskiej w celu dalszej odsprzedaży nie jest obowiązany do wpłaty podatku na rachunek urzędu skarbowego lecz winien traktować zakup tych samochodów jako wewnątrzwspólnotowe nabycie - podatek należny i naliczony winien być ujęty tylko w deklaracji.Stosownie do wskazanego przez Spółkę przepisu art. 103 ust. 4 w związku z ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia nowych środków transportu lub innych środków transportu, od których podatek jest rozliczany zgodnie z art. 99 ust. 1-3 lub 8, jeżeli środek transportu ma być przez nabywcę zarejestrowany na terytorium kraju lub jeżeli nie podlega rejestracji, a jest użytkowany na terytorium kraju obowiązani są, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, do obliczania i wpłacania podatku w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego na rachunek urzędu skarbowego. Podatnicy Ci obowiązani są również przedłożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgodnie z ustalonym wzorem informację o nabywanych środkach transportu. Do informacji dołącza się kopię faktury potwierdzającej nabycie środka transportu przez podatnika (art. 103 ust. 5). Informacja ta wraz z kopią faktury potwierdzającej nabycie środka transportu i dowodem zapłaty, stanowią podstawę do wydania zaświadczenia, o którym mowa w art. 105 ust. 1 pkt 1 tj. zaświadczenia potwierdzającego uiszczenie podatku od towarów i usług od pojazdów sprowadzonych z państw członkowskich Unii Europejskiej (art. 103 ust. 6).Biorąc pod uwagę powyższe obowiązek obliczenia i uiszczenia podatku w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego oraz złożenia informacji o nabywanych środkach transportu ciąży na podatnikach, którzy dokonali wewnątrzwspólnotowego nabycia środków transportu, które mają być:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00