Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 07.09.2004, sygn. PP II 443/864/303/04, Dolnośląski Urząd Skarbowy, sygn. PP II 443/864/303/04

Czy nabycie w kraju Unii Europejskiej przez osobę prawną używanego samochodu osobowego, spełniającego kryteria towaru używanego, uprawnia Spółkę do zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Pytanie podatnika

Biorąc pod uwagę treść złożonego wniosku tutejszy organ podatkowy informuje, iż zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług, dostawy towarów używanych określono w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zgodnie, z którym zwolniono od podatku od towarów i usług dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10 ww. aktu prawnego, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony.Przez towary używane dla celów zwolnienia od podatku od towarów i usług, w myśl art. 43 ust. 2 pkt 2 powołanej ustawy, rozumie się pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku. Zatem, zwolnienie z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, sprzedaży towarów używanych, o których mowa w art. 43 ust. 2 powołanej ustawy, dotyczy wyłącznie sprzedaży towarów, dokonywanej przez ich użytkowników. Spółka nie była użytkownikiem przedmiotowego samochodu osobowego, w związku z czym, nie może korzystać z przedmiotowego zwolnienia.Ponadto, tutejszy organ podatkowy informuje, iż zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r., opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju. Art. 9 ust. 1 powołanej ustawy, stanowi, iż przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, w świetle ustawy o podatku od towarów i usług - art. 9 ust. 2 i 3 - ma miejsce pod warunkiem, że:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00