Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 06.05.2005, sygn. PP2/443-134/05/KH/30427, Małopolski Urząd Skarbowy, sygn. PP2/443-134/05/KH/30427

Podatnik nabywa od dostawców z UE towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia.Jak należy rozliczać usługi ( np. transportu) związane z wewnątrzwspólnotowym nabyciem?

Pytanie podatnika

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Strony z dnia 20.04.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza,że przedstawione w zapytaniu nr 3 wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

Wnioskodawca następująco opisuje stan faktyczny: Spółka nabywa od dostawców z UE towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia. Do podstawy opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT), zgodnie z brzmieniem art. 31, ust. 2 ustawy o VAT, Spółka dolicza koszty bezpośrednio związane z daną dostawą np. koszty kreacji opakowania towaru będącego przedmiotem WNT lub koszty transportu tego towaru fakturowane przez unijnego dostawcę. Koszty te, w niektórych przypadkach spełniają jednocześnie definicję importu usług, więc Spółka rozlicza również VAT z tytułu importu usług przy ich nabyciu. Zdaniem Spółki w ustawie o VAT brak jest przepisu wyłączającego z podstawy opodatkowania w imporcie usług wartości tych usług, które zwiększają wartość towaru będącego przedmiotem WNT. Wyłączenie dotyczące usług zwiększających wartość celną importowanego towaru oraz usług, z tytułu świadczenia których VAT został rozliczony przez usługodawcę znajduje się w art. 29, ust. 17 ustawy o VAT: Natomiast korekta tego zapisu znajduje się w projekcie zmian do ustawy o VAT ( ustawa z dnia 11 marca 2005 roku o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw, proponowany termin wejścia w życie 1 czerwca 2005 roku ), w którym art. 29 ust. 17 otrzymuje następujące brzmienie:" Podstawą opodatkowania w imporcie usług jest kwota, którą usługobiorca jest obowiązany zapłacić, z wyjątkiem gdy wartość usługi została wliczona do podstawy opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów zgodnie z art. 31, ust. 2, pkt 2 lub wartość usługi - na podstawie odrębnych przepisów - zwiększa wartość celną importowanego towaru albo w przypadku gdy podatek został rozliczony przez usługodawcę ". Biorąc pod uwagę powyższe argumenty, Spółka uznaje za zasadne podwójne opodatkowanie usług będących jednocześnie importem usług i zwiększających podstawę opodatkowania WNT na podstawie aktualnie obowiązujących przepisów ustawy o VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00