Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 28.09.2005, sygn. IS.II/1/4430-58/05, Izba Skarbowa w Rzeszowie, sygn. IS.II/1/4430-58/05

Czy wynagrodzenie syndyka otrzymywane za pełnienie funkcji w postępowaniu upadłościowym powierzonej na podstawie postanowienia sądu upadłościowego, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie przepisów ustawy z dnia 11.03.2004 r.?

Pytanie podatnika

Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie działając na podstawie art. 14b § 5 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. z 2005 r. Dz.U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu zażalenia A P, reprezentowanego przez pełnomocnika J B, na postanowienie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie z dnia 08.07.2005 r., znak II US-II-443/39/2005 w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego, w którym uznał stanowisko przedstawione przez Stronę za nieprawidłowe odmawia uchylenia postanowienia.

Pismem z dnia 2.06.2005 r. Pan A P zwrócił się do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie z pytaniem czy wynagrodzenie syndyka otrzymywane za pełnienie funkcji w postępowaniu upadłościowym powierzonej na podstawie postanowienia sądu upadłościowego, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie przepisów ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), a jeżeli tak, to jaki podmiot jest usługobiorcą ewentualnej usługi świadczonej przez syndyka i czy z tego tytułu powinna być wystawiona faktura VAT.

Po rozpatrzeniu przedmiotowej sprawy Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie stwierdził, iż działania podejmowane przez syndyka masy upadłości wypełniają dyspozycję przepisów art. 5 ust. 1 pkt 1, art. art. 7 i art. 8 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług. Syndyk bowiem podejmuje swoje czynności na podstawie orzeczenia sądu, które należy traktować jako nakaz o charakterze zlecenia, działa zgodnie z przepisami prawa upadłościowego i naprawczego, wykonując czynności na rzecz wierzycieli i upadłego i otrzymuje od zlecającego sądu wynagrodzenie za wykonaną pracę, co oznacza, że jest rozliczany z efektów tej pracy. Tym samym działania podejmowane przez syndyka mają charakter odpłatnego świadczenia usług w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Jednocześnie wskazano, iż czynności wykonywane przez syndyka wypełniają przesłanki zawarte w art. 15 ust. 1 ustawy, co pozwala uznać je za usługi świadczone w ramach samodzielnej działalności gospodarczej. Ponadto zaznaczono, iż pełnienie funkcji syndyka nie korzysta z wyłączenia z opodatkowania na podstawie art. 15 ust. 3 ustawy, gdyż w stosunku prawnym łączącym sąd z wyznaczonym do wykonania określonych czynności syndykiem nie występują przesłanki wymienione w tym przepisie, pozwalające na wyłączenie z kręgu podatników VAT. Wobec tego, organ I instancji uznał czynności syndyka za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, a syndyka za podatnika podatku od towarów i usług. Dodatkowo stwierdził, iż konsekwencją tego jest obowiązek wystawienia faktury dokumentującej czynności przez niego wykonane. Ponieważ wynagrodzenie syndyka pokrywane jest z masy upadłości odbiorcą świadczonych usług jest jednostka postawiona w stan upadłości i na nią winna być wystawiona faktura. W związku z tym postanowieniem z dnia 8.07.2005 r., znak II US-II-443/39/05 postanowił uznać stanowisko Strony przedstawione we wniosku za nieprawidłowe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00