Interpretacja
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 08.06.2005, sygn. 1419/UPO-443-62/05/RK, Urząd Skarbowy w Płocku, sygn. 1419/UPO-443-62/05/RK
Zasady opodatkowania marży oraz prowadzenia ewidencji przy sprzedaży samochodów używanych w ramach umów kupna sprzedaży i umów komisu.
P O S T A N O W I E N I E
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1-4, w związku z art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. Nr 8 z 2005r., poz. 60 ze zm.), postanawia wydać pisemną interpretację, Panu x, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, oceniając stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 31.05.2005 r., o udzielenie interpretacji, jako nieprawidłowe.
U Z A S A D N I E N I E
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie auto-komisu oraz kupna-sprzedaży samochodów używanych. W zakresie opodatkowania sprzedaży stosuje zasady określone w art. 120 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług. Przyjmując samochód do komisu sporządza z komitentem umowę sprzedaży za określoną prowizję (najczęściej komitentem są osoby nie prowadzące działalności gospodarczej). Nabycia samochodu w ramach umowy komisu, podatnik nie księguje w ewidencji dla celów podatku dochodowego, ani podatku VAT. Dopiero po dokonaniu na rzecz klienta ale we własnym imieniu sprzedaży, uzyskaną prowizję ewidencjonuje w rejestrze sprzedaży ze stawką 22% oraz wykazuje ją w deklaracji VAT-7. Na życzenie klienta, podatnik wystawia fakturę VAT marża, na całą kwotę sprzedaży brutto. Powyższa transakcja jest ewidencjonowana na kasie fiskalnej następująco: - wartość samochodu nieopodatkowana, do której przyporządkowano literę F ; - prowizja ze stawką 22%. Natomiast zakupując samochód do dalszej odsprzedaży od osoby nie prowadzącej działalności (na umowę kupna-sprzedaży), podatnik wpisuje zakup do rejestru podatku od czynności cywilnoprawnych i płaci 2% podatku oraz księguje go w podatkowej książce przychodów i rozchodów. Po dokonaniu sprzedaży wystawia fakturę VAT marża na całą kwotę prowizji. Wartość zakupu samochodu oraz kwotę netto z marży od sprzedaży, księguje w podatkowej książce przychodów rozchodów. Do rejestru sprzedaży wpisuję marżę i od niej nalicza 22% podatku VAT. Podatnik dla dokonanej sprzedaży prowadzi ewidencję sprzedaży marża, gdzie wykazuje kwotę zakupu samochodu, marżę brutto, netto i podatek VAT.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right