Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 06.06.2005, sygn. 1401/VR/006/14-125/05/JM, Izba Skarbowa w Warszawie, sygn. 1401/VR/006/14-125/05/JM

Dot. stawki podatku od towarów i usług m. in. przy wpłatach wkładów budowlanych na miejsca postojowe oraz wpłatach wpisowego.

Pytanie podatnika

Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, że zawiera ona umowy o budowę lokali, które zobowiązują strony do zawarcia, po wybudowaniu lokalu, umowy o ustanowienie odrębnej własności lokalu. Członek spółdzielni jest obowiązany wnieść wkład budowlany w wysokości odpowiadającej całości kosztów budowy przypadających na lokal. Z chwilą zawarcia umowy o budowę lokalu powstaje roszczenie o ustanowienie odrębnej własności lokalu, które to roszczenie obejmuje również wniesiony wkład budowlany i staje się skuteczne z chwilą przyjęcia w poczet członków nabywcy lub spadkobiercy. Spółdzielnia jest zobowiązana ustanowić na rzecz członka odrębną własność lokalu w terminie 3 miesięcy po jego wybudowaniu. Ponadto na podstawie prawa spółdzielczego i statutu Spółdzielni - osoba ubiegająca się o spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, aby zostać jej członkiem, zobowiązana jest do wpłaty 200zł tytułem wpisowego i 800 zł udziału na lokal mieszkalny lub miejsce postojowe. Zdaniem wnioskodawcy w przypadku przeniesienia na rzecz członka Spółdzielni własności lokalu mieszkalnego od wszystkich wpłat dokonanych po 1 maja 2004r. należy stosować stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 0%. W uzupełnieniu pisma z dnia 07.12.2004r. Strona wskazuje, iż na pisemne żądanie członków, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, Spółdzielnia zobowiązana jest do przekształcenia tego prawa w prawo odrębnej własności lokali. Natomiast w piśmie z dnia 11.01.2005r. wnioskodawca stwierdza, iż większość członków spółdzielni, poprzez podpisanie przed dniem 30.04.2004r., umów o ustanowieniu spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu uzyskało to prawo i dlatego też nie powstał obowiązek zapłaty podatku VAT w tych przypadkach. Następnie członkowie Ci złożyli pisemne żądanie przeniesienia własności lokali i w stosunku do nich Spółdzielnia stosuje stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 0% z tytułu wpłat dokonanych po dniu 01.05.2004r. oraz od wpłat uzupełniających z tytułu zobowiązań związanych z umową przeniesienia na rzecz członka własności lokalu mieszkalnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00