Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 08.02.2005, sygn. I-1/415-1/05, Urząd Skarbowy w Zgierzu, sygn. I-1/415-1/05

Czy różnice kursowe dodatnie lub ujemne powstałe w wyniku kompensat należności z zobowiązaniami wobec jednego kontrahenta wyrażone w walucie EURO są uznawane za przychody i koszty podatkowe?

Pytanie podatnika

W dniu 03.01.2005r. złożył Pan do tut. organu podatkowego wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania art.14 ust.1 i art.22 ust.1 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. Nr 14 z 2000r., poz. 176 ze zm.). Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że jest Pan wspólnikiem spółki jawnej, w ramach której dokonuje się wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów i wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów. W ramach tych transakcji wobec jednego kontrahenta unijnego powstają zobowiązania i należności wyrażone w jednej walucie euro. Aby uniknąć kosztów bankowych przy zawieraniu kontraktów strony postanowiły, że wzajemne zobowiązania i należności będą między sobą kompensowane. Kompensata następuje po wyrażonym w złotych kursie, zastosowanym do wyceny należności i zobowiązań w dniu ich powstania, który jest niższy. W wyniku kompensaty w księgach powstają zrealizowane różnice kursowe zaliczane do przychodów bądź kosztów finansowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00