Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 09.02.2005, sygn. PF-3/415/1c/2005, Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu, sygn. PF-3/415/1c/2005

Czy zmiana przedmiotu kredytowania (przejście do innej spółdzielni), przy pozostaniu w tym samym banku i przy tej samej wysokości kredytu pozbawia podatnika możliwości skorzystania z ulgi odsetkowej?Czy w chwili korzystania z ulgi odsetkowej podatnicy muszą mieć stałe zameldowanie w przyznanym lokalu?

Pytanie podatnika

Podatnikom w 2002 r. został przyznany przez Bank PKO kredyt na zakup spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego w Spółdzielni Mieszkaniowej "P". Inwestor zastępczy dla Spółdzielni Mieszkaniowej "P" nie wywiązał się ze swoich zobowiązań wobec Spółdzielni, a ta z kolei nie wywiązała się z obowiązków wobec swoich członków. W wyniku ugody podpisanej pomiędzy Spółdzielnią Mieszkaniową "P" a Spółdzielnią Mieszkaniową "S", podatnicy przenieśli swój wkład mieszkaniowy (budowlany) do Spółdzielni Mieszkaniowej " S". Bank PKO wyraził zgodę na zmianę spółdzielni mieszkaniowej, co zostało zapisane w aneksie do umowy kredytowej. Pozwolenie na budowę wydano w 2002 roku, a w 2004 roku podatnicy otrzymali mieszkanie. Podatnicy nie są zameldowani w przydzielonym im mieszkaniu. Zdaniem podatników, w przedstawionej sytuacji:-mają prawo do skorzystania z ulgi odsetkowej,-zmiana przedmiotu kredytowania (przejście do innej spółdzielni), przy pozostaniu w tym samym banku i przy tej samej wysokości kredytu nie ma wpływu na możliwość skorzystania z ulgi odsetkowej,- w chwili korzystania z ulgi odsetkowej nie muszą mieć stałego zameldowania w przyznanym lokalu. Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu informuje, że podziela stanowisko podatników wyrażone w piśmie.Kwestie dotyczące odliczeń wydatków na spłatę odsetek od kredytów zaciągniętych na własne potrzeby mieszkaniowe regulują przepisy art. 26 b ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą". W myśl art. 26 b ust. 1 ustawy, od podstawy obliczenia podatku ustalonej zgodnie z art.26 ust.1, odlicza się z zastrzeżeniem ust. 2-4 faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego bezpośrednio podatnikowi, o którym mowa w art. 3 ust.1 na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych (wydatki dotyczą odsetek zapłaconych łącznie przez oboje małżonków), związanej z:1. budową budynku mieszkalnego albo2. wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku, albo3. zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonaniu działalności gospodarczej, albo4. nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00