Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 05.10.2005, sygn. ZB-415/20/2005, Urząd Skarbowy w Obornikach Wielkopolskich, sygn. ZB-415/20/2005

Czy w przypadku wypłacania udziału członkom spółdzielni, podatek dochodowy należy naliczać tylko od dopisanej do udziału części dochodu spółdzielni, czy od całego udziału?

Pytanie podatnika

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego Gminna Spółdzielnia "Samopomoc Chłopska" posiada fundusz udziałowy, na który składają się wpłacone przez członków udziały oraz dopisane latach 1994-1996 kwoty nadwyżki bilansowej. Od dopisanych do udziału kwot nie został naliczony i odprowadzony podatek dochodowy od osób fizycznych. W roku 2002 Walne Zebranie Przedstawicieli podjęło uchwałę o podwyższeniu udziału członkowskiego. Pismami powiadomiono członków spółdzielni o konieczności uzupełnienia udziałów. W odpowiedzi członkowie wystąpili o ich zwrot. W z związku z tym Gminna Spółdzielnia "Samopomoc Chłopska" skierowała zapytanie do tutejszego organu podatkowego czy w momencie wypłaty udziału należy naliczyć podatek dochodowy od osób fizycznych w wysokości 19% od całego udziału wraz z dopisaną częścią nadwyżki bilansowej, czy też należy naliczyć podatek dochodowy od osób fizycznych w wysokości 19% tylko od doliczonej w latach 1994-1996 w/w nadwyżki. Spółdzielnia stoi na stanowisku, że od wypłaconego udziału należy naliczyć 19% podatku od dopisanej nadwyżki, natomiast wypłata samego udziału jest zwolniona z podatku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00