Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 09.05.2005, sygn. A1-D-415-32/2005, Izba Skarbowa w Poznaniu Ośrodek Zamiejscowy w Kaliszu, sygn. A1-D-415-32/2005

Czy można zaliczyć w koszty uzyskania przychodu kwotę wierzytelności, która została umorzona na podstawie zawartego przed sądem układu z dłużnikiem?

Pytanie podatnika

W złożonym wniosku podatnik zwrócił się do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kaliszu o interpretację przepisów podatkowych, przedstawiając następujący stan faktyczny:

W latach 2002-2003 wnioskodawca, prowadząc działalność gospodarczą, świadczył usługi budowlano-montażowe na rzecz firmy "X". Usługobiorca za wyżej wymienione usługi nie uregulował zobowiązań. Natomiast wnioskodawca kwoty należne wynikające z faktur za wykonane usługi zarachował do przychodów należnych z działalności gospodarczej i ujął w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Firma "X" wystąpiła do sądu z wnioskiem o otwarcie postępowania układowego. Sąd zatwierdził układ zawarty pomiędzy dłużnikiem i wierzycielem polegający na zmniejszeniu o 40 % ogólnej kwoty długu. W zwiazku z powyższym, wnioskodawca zwrócił się z zapytaniem, czy ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu kwotę, o którą zmniejszono wierzytelności w trakcie postępowania układowego. Wnioskodawca uważa, iż z dniem uprawomocnienia się postanowienia o zatwierdzeniu postępowania układowego ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu 40 % przysługujących mu wierzytelności jako wierzytelności nieściągalnych, których nieściągalność została uprawdopodobniona.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00