Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 12.10.2005, sygn. NP-443/33/2005, Urząd Skarbowy w Czarnkowie, sygn. NP-443/33/2005

Spółka otrzymała pożyczkę z Niemiec poza systemem bankowym.Gdzie znajduje się miejsce opodatkowania tej usługi, według jakiej stawki podatku od towarów i usług, co jest podstawą opodatkowania, jaki jest termin powstania obowiązku podatkowego, w jaki sposób daną usługę wykazuje się w deklaracji dla podatku od towarów usług VAT-7 oraz jaki wywiera wpływ na odliczanie częściowe podatku?

Pytanie podatnika

Firma z Niemiec udzieliła podatnikowi pożyczki poza systemem bankowym. Podatnik spłaca zobowiązanie główne wraz z odsetkami według ustalonego harmonogramu spłaty.Według podatnika świadczona usługa jest sklasyfikowana według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług pod symbolem 65.22.10-00.90 i jest usługą niematerialną , której miejsce świadczenia ustala się zawsze w oparciu o siedzibę nabywcy, zgodnie z art.27 ust.3 i 4 ustawy o VAT. Ponadto do opodatkowania importu usługi pożyczki stosuje się zwolnienie od podatku zgodnie z art. 43, załącznik nr 4 do ustawy. Podstawą opodatkowania jest w tym przypadku kwota, którą należy zapłacić usługodawcy, przeliczona według kursu średniego NBP z dnia wystawienia faktury lub z dnia powstania obowiązku podatkowego. Natomiast obowiązek podatkowy powstaje w momencie wykonania usługi, czyli każdorazowo w momencie zapłaty odsetek lub z upływem każdego terminu płatności. Faktura wewnętrzna powinna zostać wystawiona najpóźniej 7 dnia od daty wykonania usługi.W związku z powyższym podstawę opodatkowania należy wykazać w deklaracji VAT-7 w poz.32, natomiat podatek należny w poz.33 wpisać w kwocie 0 zł.Jednocześnie, zdaniem wnioskodawcy, wyżej wymieniony obowiązek opodatkowania usług pośrednictwa finansowego w Polsce pozostaje bez wpływu na odliczanie częściowe oraz korektę podatku naliczonego, gdyż dla Spółki jest to usługa o charakterze sporadycznym (art.90 ust.6). Spółka nie prowadzi działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu usług pośrednictwa finansowego, ani nie zawierała żadnych innych umów pożyczki w kraju ani zagranicą.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00