Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 30.09.2005, sygn. PF/2/415/195/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu, sygn. PF/2/415/195/05

Czy koszt paliwa zużytego podczas transportu materiałów potrzebnych do remontu wynajmowanego lokalu mieszkalnego stanowi koszt uzyskania przychodu z najmu?

Pytanie podatnika

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że podatniczka wynajmuje lokal mieszkalny, w którym wykonała prace remontowe. Materiały budowlane konieczne do wykonania remontu były dowożone do lokalu mieszkalnego samochodem osobowym. Dochody z najmu opodatkowane są podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych.Podatniczka zwróciła się z pytaniami:1. Czy koszt paliwa zużytego podczas transportu materiałów potrzebnych do remontu wynajmowanego lokalu mieszkalnego stanowi koszt uzyskania przychodu z najmu?2. Jeśli paliwo jest kosztem uzyskania przychodu, to jak powinien być udokumentowany - fakturą czy "kilometrówką"?Podatniczka uważa, iż koszt zakupu paliwa jest kosztem uzyskania przychodu oraz powinien być udokumentowany "kilometrówką".Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu informuje, iż zgodnie z ogólną definicją kosztów zawartą w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 w/w ustawy.Zatem do kosztów uzyskania podatnik może zaliczyć tylko wydatki, które łącznie spełniają następujące warunki: - zostały faktycznie poniesione w celu uzyskania przychodu, tzn. pozostają w racjonalnym związku przyczynowo - skutkowym z przychodami osiąganymi z najmu - nie zostały wymienione w art. 23 w/w ustawy (zawierającym katalog wydatków wyłączonych przez ustawodawcę z kosztów uzyskania przychodów).Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 6 w/w ustawy, najem został wymieniony jako odrębne źródło przychodu, a zatem podatnik osiągający przychody z najmu może pomniejszać je o takie koszty, dla których można znaleźć związek przyczynowo - skutkowy między ich poniesieniem a powstaniem lub zwiększeniem przychodu. W świetle przedstawionego przez podatniczkę stanu faktycznego przeprowadzony remont lokalu mieszkalnego przeznaczonego na wynajem niewątpliwie ma wpływ na osiągnięcie przychodu z najmu, a co za tym idzie również koszt paliwa zużytego przez samochód, którym dowożono materiały niezbędne do remontu wynajmowanego lokalu mieszkalnego będzie kosztem uzyskania przychodu z tego źródła. Jednakże podatnik poza faktem poniesienia wydatku musi wykazać, że celem wydatku było osiągnięcie przychodu z najmu, a nie realizacja własnych potrzeb mieszkaniowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00