Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.12.2005, sygn. PP/443-24/05, Urząd Skarbowy w Chodzieży, sygn. PP/443-24/05

Jak prawidłowo dokonywać rozliczenia w deklaracji VAT-7 transakcji nabycia z krajów UE (w ramach prowadzonej działalności) używanych samochodów ?

Pytanie podatnika

Ze stanu faktycznego przedstawionego w powyższym wniosku wynika, że Podatnik sprowadza samochody używane z krajów Unii Europejskiej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Od części zakupów odprowadza podatek VAT, a od części nie, gdyż otrzymuje z urzędu skarbowego zaświadczenie VAT-24 i uiszcza opłatę w wysokości 150 zł zamiast całej wartości VAT. Dzieje się tak na podstawie wewnętrznych przepisów innych państw - członków Unii Europejskiej. Zdaniem Podatnika jest to sprzeczne z postanowieniami art.103 pkt 1 i 4 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług , który mówi o "innych środkach transportu".Podatnik ma wątpliwości dotyczące prawidłowego sporządzania deklaracji VAT-7. Uważa, że samochody, od których nie jest odprowadzany podatek VAT nie muszą znajdować się w deklaracji w poz. 30, 31, gdyż nie wykazuje się od nich podatku należnego.Ponadto Podatnik, na podstawie art.5 pkt 1 uważa, że każde wewnątrzwspólnotowe nabycie powinno być opodatkowane podatkiem VAT, a na podstawie art.5 pkt 2 opodatkowane powinno być również wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów nawet od osób fizycznych (nieposiadających unijnego numeru NIP). Takie zdarzenia winny znaleźć się w deklaracji VAT-7 w poz. 30 i 31 (32 i 33 w dziewiątej wersji).Naczelnik Urzędu Skarbowego w Chodzieży po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego informuje: Zgodnie z art. 5 ust.1 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlega wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju. W myśl art. 9 ust.1 w/w ustawy przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust.1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00