Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 12.12.2005, sygn. ZD/406-195/CIT/05, Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu, sygn. ZD/406-195/CIT/05

Czy wydatki poniesione na zakup urządzenia technicznego, które po próbnym włączeniu do procesu produkcyjnego okazało się nieprzydatne (posiada niewystarczającą wydajność), a następnie zostało sprzedane na złom, są kosztem uzyskania przychodów w świetle art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Pytanie podatnika

W dniu 27.09.2005r. wpłynął do tutejszego organu podatkowego wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Wniosek ten, w związku z wezwaniem organu podatkowego, Spółka uzupełniła w dniu 19.10.2005r.

W przedmiotowym podaniu oraz jego uzupełnieniu Spółka podnosi, iż jest podmiotem posiadającym na terenie Polski swoją siedzibę i stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. Spółka jest jednocześnie zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług VAT. Działalność produkcyjna związana jest z przemysłem motoryzacyjnym. Charakter produkcji to usługi na zlecenie. Spółka dąży do tego, aby stać się liderem wśród światowych producentów urządzeń elektronicznych na zlecenie, poprzez świadczenie usług na najwyższym poziomie, przy zastosowaniu najnowocześniejszych technologii prowadzących do optymalizacji zdolności produkcyjnych. Najwyższym priorytetem jest zadowolenie klienta, które Spółka zdobywa poprzez doskonałą jakość i właściwą obsługę. System zarządzania jakością określa wymagania niezbędne dla osiągnięcia wytyczonych celów oraz narzędzia umożliwiające ustalenie, weryfikację oraz pomiar wskaźników i celów jakościowych. W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą Spółka nieustannie doskonali warsztat pracy poprzez włączanie do linii produkcyjnych maszyn i urządzeń gwarantujących uzyskanie produktu najwyższej jakości ? przemysł motoryzacyjny tego wymaga, ponieważ od komputerów montowanych w samochodach zależy ich niezawodność i bezpieczeństwo jazdy. Jednocześnie, stawiana wysoko poprzeczka jakości komponentów stosowanych w przemyśle motoryzacyjnym ma uchronić producentów przed tzw. wycofywaniem z rynku samochodów z ukrytą wadą techniczną ? proces ten nosi miano ?recall?. Każda więc maszyna produkcyjna, przed przyjęciem do używania, musi przejść próby i testy ze względu na specyfikę produktów, dla których wymagana jest ponadprzeciętna precyzja i jakość. Wynik testów służy do podjęcia decyzji o włączeniu danego urządzenia do produkcji. W związku z tym może mieć miejsce sytuacja, kiedy maszyna nie zostanie przyjęta do używania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00