Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 23.09.2005, sygn. BD-P/423-10/05/Z, Izba Skarbowa w Poznaniu, sygn. BD-P/423-10/05/Z

Czy utworzona w 2001r. rezerwa na pokrycie wierzytelności, uprzednio zarachowanej do przychodów należnych, której nieściągalność została uprawdopodobniona zgodnie z przepisami podatkowymi obowiązującymi w 2001r., może stanowić koszt uzyskania przychodu roku 2004?

Pytanie podatnika

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka dokonała sprzedaży towarów oraz zgodnie z przepisem art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zarachowała należność jako przychody należne. Ze względu na brak zapłaty Spółka w 2001r. utworzyła rezerwę na pokrycie wierzytelności, nie stanowiącą kosztów uzyskania przychodów. Podstawą utworzenia rezerwy był nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym z klauzulą wykonalności na dzień 24 maja 2001r. W konsekwencji, w roku 2001, powyższa sprawa skierowana została na drogę postępowania egzekucyjnego. Chociaż nieściągalność wierzytelności, zgodnie z przepisem art. 16 ust. 2a pkt 1 ww. ustawy, została uprawdopodobniona już wcześniej, Spółka, będąc w posiadaniu informacji o majątku dłużnika i przebiegu postępowania egzekucyjnego, liczyła na zaspokojenie wierzytelności. Jednak w wyniku podziału kwot uzyskanych z licytacji, otrzymała jedynie zwrot kosztów postępowania. Wobec sprzedania w 2004r. nieruchomości posiadanych przez dłużnika, nie istnieje już majątek dający nadzieję na zaspokojenie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00