Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 28.12.2005, sygn. P1-D-415-102/05, Izba Skarbowa w Poznaniu Ośrodek Zamiejscowy w Pile, sygn. P1-D-415-102/05

Czy na fakturach zakupu paliwa do samochodów osobowych wykorzystywanych w działalności gospodarczej musi być zamieszczony numer rejestracyjny pojazdu?

Pytanie podatnika

W przedmiotowej sprawie wnioskiem z dnia 31.08.2005 r. podatnik zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Pile o interpretację prawa w zakresie danych jakie powinna zawierać faktura VAT za zakup paliwa do samochodów osobowych wykorzystywanych w działalności gospodarczej. Z przedstawionego stanu faktycznego wynikało, że podatnik, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy usługi pośrednictwa finansowego oraz usługi taxi osobowego, które wykonuje wykorzystując 14 samochodów osobowych stanowiących w części środki trwałe firmy. Pozostałe samochody są użytkowane na podstawie umowy leasingu operacyjnego. Podatnik ponosi koszty zakupu paliwa do tych samochodów udokumentowane fakturami VAT, podatnik wskazał w swoim piśmie z 31.08.2005 r., że dotychczas przestrzegał, by na fakturach VAT za paliwo stosowany był wpis numeru rejestracyjnego samochodu, do którego zakupiono paliwo. W przypadku faktur zbiorczych na koniec miesiąca lub w przypadku, gdy na jednej fakturze ujęty jest zakup paliwa do kilku samochodów, stosowanie wpisów numerów rejestracyjnych staje się według podatnik problematyczne i, jego zdaniem, nie daje możliwości dokładnego rozliczenia kierowców z ilości zakupionego paliwa. Podatnik wskazał, że chce zaniechać dalszego dokonywania powyższych wpisów na fakturach VAT, bowiem komplikuje mu to możliwość rozliczenia się z kontrahentem fakturą zbiorczą, a ilość faktur za paliwo rośnie w zastraszającym tempie. Podatnik stwierdził przy tym, że z przepisów dotyczących podatku dochodowego oraz podatku od towarów i usług, w tym z rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. ( rozdział 3 § 12 pkt 5 ) nie wynika konieczność dokonywania wpisu numeru rejestracyjnego pojazdu na fakturze VAT za paliwo, a jedynie obowiązek rozliczenia zakupu paliwa i innych kosztów do wysokości tzw. kilometrówki, w przypadku samochodów nie wprowadzonych do ewidencji środków trwałych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00